Nowy sondaż: jest jedno zaskoczenie

459

Nowy sondaż pracowni Estymator pokazuje, że gdyby wybory odbyły się teraz, PiS nie mógłby rządzić samodzielnie.

PiS ma problem

Poparcie dla PiS wzrosło względem poprzedniego badania o 0,6 pkt. proc. 35,9 proc. – tyle osób chce teraz głosować na partię.

Mniejszy wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska. Sojusz PO i paru innych partii popiera 24,2 proc. ankietowanych (o 0,4 pkt. proc. więcej niż w listopadzie).

Podium domyka Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni może liczyć teraz na poparcie 13,5 proc. respondentów. To o 2,3 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu. Co ciekawe, ugrupowanie jest jedynym w sondażu, którego poparcie nie wzrosło, oprócz Koalicji Polskiej – PSL, bowiem chęć oddania głosu na ten KW zadeklarowało 6,8 proc. pytanych. To spadek poparcia, ale tylko o 0,3 pkt. proc.

Do tego zestawu dochodzi Konfederacja (poparcie 9 proc. ankietowanych, wzrost o 0,4 pkt. proc.) oraz Lewica (8,4 proc., wzrost o 0,7 pkt. proc., największy w zestawieniu). 2,2 proc. badanych wybrało odpowiedź „inna partia”.

Zjednoczona Prawica ma jednak pewien poważny problem. Powyższy wynik nie zapewniłby jej większości w Sejmie. Kaczyński i jego ludzie wywalczyliby tylko 196 mandatów, przy 119 posłach Koalicji Obywatelskiej, 59 posłach Polski 2050, 36 posłach Konfederacji, 28 polityków Lewicy i 21 reprezentantów PSL-u. Dopiero sojusz PiS i Konfederacji dałby 232 mandaty.

Nowe wybory?

Czy wiosną czekają nad przedterminowe wybory? Wielu polityków i politologów zadaje sobie to pytanie. Ponoć Nowogrodzka bierze to pod uwagę.

Byłoby to logiczne, bowiem inflacja w Polsce niebezpiecznie rośnie. Polacy zapłacą też więcej za media (zwłaszcza gaz). Rząd niezbyt radzi też sobie z pandemią. To wszystko prowokuje pytanie: czy nie lepiej zorganizować wybory teraz, gdy poparcie dla PiS jest jeszcze na tyle  wysokie, że partia wygrałaby elekcję i mogła dalej rządzić, tyle że z np. Konfederacją. Możliwe, że Kaczyński mógłby też liczyć na „podkradnięcie” posłów z Konfederacji, Lewicy i PSL i tak zbudować stabilną większość w kolejnym parlamencie.

Opozycja nadal nazbyt mało wyraziście wykorzystuje słabości PiS-u i zapewne temu to nie PO jest dziś wiodącą partią w badaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments