Nowy sondaż: bez zmian – PiS wygrywa, ale nie jest jasne, czy dałoby radę rządzić

Jacek Kurzępa pis sondaż

Z nowego sondażu Kantar Public dla „Gazety Wyborczej” wynika, że Prawo i Sprawiedliwość cieszy się większym poparciem niż KO. Czy jednak dałoby radę rządzić?

Sondaż: PiS wygrywa wybory

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w listopadzie PiS mógłby liczyć na poparcie 30 proc. ankietowanych. Koalicja Obywatelska może pochwalić się wynikiem 28 proc.

Na trzecim miejscu jest Polska 2050, na którą chce zagłosować 9 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. procentowy). Lewicę popiera nadal 7 proc.. to ostatnia partia, która miałaby posłów w Sejmie.

Nie zmienia się poparcie dla PSL i wynosi 4 proc.. Na Konfederację swój głos chce oddać tylko 4 proc. respondentów. To za mało, by mieć swoich reprezentantów w Sejmie.  Próg wynosi bowiem 5 proc..

W izbie niższej parlamentu zabrakłoby też polityków z Kukiz ’15. Partię popiera tylko 2 proc. ankietowanych. Porozumienie Jarosława Gowina może pochwalić się tylko 1 proc. głosów. Mniej niż 1 proc. poparcia odnotowała Agrounia.

15 proc. ankietowanych na pytanie o to, na kogo zagłosuje, odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

– Listopadowe wyniki badania preferencji wyborczych muszą ostudzić radość w szeregach Koalicji Obywatelskiej, chociaż analizując tegoroczne wyniki poparcia dla tej formacji, obserwujemy pewien trend wzrostowy– skomentowała te wyniki Urszula Krassowska z Kantar Public.

Badanie Kantar Public wykonano 4-9 listopada na próbie reprezentatywnej 975 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=664 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments