Nowy sensacyjny sondaż partyjny

325
pis

Ponownie przyglądamy się sondażom partyjnym. W najnowszym sondażu Social Changes przeanalizowano aż dwa warianty: pierwszy „standardowy” i drugi, w którym uwzględniono koalicję Porozumienia z AgroUnią.

Porozumienie i AgroUnia w Sejmie

W tym drugim wariancie zauważano, że sojusz Porozumienia i AgroUnii może liczyć aż na 7 proc.

Wybory wygrałaby jednak nadal Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 32 proc. Drugie miejsce nadal zajmuje Koalicja Obywatelska, którą popiera 24 proc. osób. Na podium znalazła się zaś kolejna koalicja – Polski 2050 i PSL. Ją popiera aż 15 proc. Na kolejnej pozycji znajduje się Lewica z 9 proc. Dokładnie taki sam wynik uzyskała Konfederacja.

Do Sejmu nie wejdzie z kolei partia Pawła Kukiza, którą popiera tylko 2 proc. respondentów. 2 proc. osób wskazało opcję „inne ugrupowanie”.

Mamy jednak też wariant „tradycyjny”, w którym badacze nie uwzględnili AgroUnii, zaś PSL i Polska 2050 Hołownii idą osobno.

Wtedy na Zjednoczoną Prawicę chce oddać głos 37 proc. respondentów. To spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni. Koalicja Obywatelska może liczyć na głosy 28 proc. ankietowanych (również spadek o 1 pkt. proc.). Lewica może się pochwalić poparciem na poziomie 9 proc. (bez zmian).

Do tego zestawu partii dochodzi Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chęć głosowania deklaruje 8 proc. badanych (bez zmian). Kolejne miejsca zajęła Konfederacja z poparciem na poziomie 8 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). Za sojuszem liberałów z narodowcami stoi Polskie Stronnictwo Ludowe. Na tę partię chce zagłosować 7 proc. respondentów. To o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Ponownie do Sejmu nie wchodzi Kukiz’15, ale też osamotnione Porozumienie, które w tym wariancie nie buduje sojuszu z AgroUnią. 1 proc. ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na inne ugrupowanie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie portalu wpolityce.pl. Sondaż przeprowadzono metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 10 do 13 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1067 osób.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments