Nowy lider rankingu zaufania w gronie polityków

Udostępnij

Jak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu, to obecny prezydent Warszawy cieszy się największym zaufaniem Polaków – przynajmniej jeśli chodzi o polityków.

Trzaskowski wyprzedził Dudę

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-26 września 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) – podał Onet.

Przejdźmy teraz do wyników. We wrześniu ufność wobec Rafała Trzaskowskiego wyraziło 46,5 proc. ankietowanych, to o aż 4,5 pkt. proc. więcej niż w sierpniu. Jeden z liderów PO wyprzedził więc premiera i prezydenta. Mateusz Morawiecki znalazł się na pozycji 2. (39,1 proc., spadek o 0,3 pkt.), prezydent Andrzej Duda 3. (39 proc., spadek o 2,5 pkt.).

Skąd ten skok popularności „Trzaska”? To może efekt udanego Campusu Polska Przyszłości, którego był twarzą, a na którym pojawili się politycy z wielu ugrupowań. Może wyborcy zaczęli kojarzyć prezydenta Warszawy z niemal mitycznym zjednoczeniem opozycji?

Z kolei liderem rankingu braku zaufania jest Zbigniew Ziobro. Nie ufa mu aż 71 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znaleźli się kolejno: prezes PiS Jarosław Kaczyński (63,4 proc.) i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (60,7 proc.).

Co to oznacza?

Warto dodać, że Trzaskowski wypadł też lepiej niż przewodniczący PO, czyli Donald Tusk. To wyraźny wygnał dla tej partii. W wyborach prezydenckich Platforma powinna wystawić Trzaskowskiego, a nie Tuska, który chyba nadal ma spory negatywny elektorat.

Średni poziom zaufania dla Tuska nie przeszkadza jego ugrupowaniu pozostawać najsilniejszą partią po stronie opozycji. Tyle że jednocześni zbyt słabą, by rządzić po ewentualnych nowych wyborach bez sojuszników. PO będzie musiało zaprosić do tworzenia koalicji np. Polską 2050 Szymona Hołowni czy Lewicę.

Z kolei brak zaufania do Jarosława Kaczyńskiego – rejestrowany od wielu lat – nie utrudnia PiS utrzymywanie się na szczytach sondaży poparcia dla partii. Dziś to ta partia nadal wygrałaby wybory. Tyle że mogłaby nie dać rady rządzić bez koalicjanta (czyli podobnie jak PO). PiS ma jednak niskie zdolności koalicyjne, co może utrudnić stworzenie kolejnego rządu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również