Bezpieczeństwo to w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej jeden z najważniejszych czynników dla przedsiębiorcy. Zadbanie o odpowiednią ochronę w firmie może zaoszczędzić wszelkich nieprzyjemności i przykrych konsekwencji, które mogłyby wynikać z włamania oraz kradzieży poufnych danych lub mienia. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się nieco przybliżyć temat zabezpieczeń działalności gospodarczych, skupiając się na najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach w tej kwestii. Zapraszamy!
System monitoringu i wdrożenie alarmów
Najprostszą formą zabezpieczenia w dzisiejszych czasach jest system alarmowy. Urządzenia wyposażone głównie w czujniki ruchu i zamontowane w niemal każdej części budynku firmowego, mogą w sposób skuteczny chronić przed włamaniami. Po wykryciu potencjalnego zagrożenia uruchamiają one sygnał dźwiękowy. Ma to na celu przede wszystkim wystraszenie włamywacza i poniekąd zmuszenie go do ucieczki bez zabrania ze sobą czegokolwiek. W tym samym czasie, alarm wysyłany jest do firmy ochroniarskiej oraz na urządzenie mobilne właściciela firmy lub osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w organizacji. Najnowsze systemy alarmowe posiadają szereg dodatkowych funkcji, mogących zabezpieczać budynki nawet przed żywiołami.
Systemem, którego występowanie często idzie w parze z alarmem, jest monitoring. Dzięki wglądowi w aplikacji mobilnej, przedsiębiorca może w każdej chwili stwierdzić obecność osoby niepożądanej na terenie firmy. Doskonale chroni to przed kradzieżą, stanowiąc tym samym dowód na obecność włamywacza i zwiększając szansę na jego rozpoznanie.
Pomimo, że żadne z tych rozwiązań nie należy do najbardziej innowacyjnych, to z uwagi na sporą popularność i stale rosnące funkcjonalności oraz jakość, uznaliśmy za konieczne, by o nich wspomnieć.
Wykorzystanie telefonu jako karty dostępu? To możliwe!
Elementami zmniejszającymi ryzyko przedostania się osób niepożądanych w określone strefy w firmie są czytniki mobilne. Do tej pory, do tradycyjnych urządzeń pozwalających na kontrolę dostępu używało się przede wszystkim kart. Można było również spotkać wersję na kod, po którego wpisaniu drzwi automatycznie się odblokowywały. Dziś obydwa te rozwiązania są już przeszłością, a szybko zdołały je zastąpić czytniki mobilne. Aby dostać się do biura, pracownik nie ma potrzeby noszenia ze sobą specjalnych kart czy kluczy. Telefon natomiast wielu z nas posiada pod ręką – wystarczy jedynie przyłożyć go do czytnika, a drzwi same się odblokują. Oczywiście, w tym celu niezbędna okaże się specjalna aplikacja i dostęp, który da nam właściciel firmy.
Takie czytniki działają obecnie na wszystkich systemach operacyjnych urządzeń mobilnych — komunikacja między nimi a telefonami odbywa się poprzez funkcję NFC lub BLE. Czytnik mobilny posiada budowę podobną do tej, co jego tradycyjne odmiany. Cały system działa w sposób bezdotykowy, a wdrożenie go w struktury firmy nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Kontrola dostępu stanowi znakomitą formę ochrony przed włamaniem, co w towarzystwie monitoringu i systemu alarmowego, daje niemal stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa.