Nowe podmioty na liście ostrzeżeń KNF

Udostępnij

W środę 10 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że siedem firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych trafiło na listę ostrzeżeń publicznych z powodu prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Kto trafił na listę ostrzeżeń KNF? Budynek KNF

Ostrzeżenia KNF dotyczą takich podmiotów jak:

  • FPCounsulting
  • Netglobalit
  • Fin Exchange (prowadzący działalność za pośrednictwem platformy internetowej, której właścicielem jest spółka Market Star Ltd.)
  • Amvikta Limited (prowadzący działalność pod marką Bull and Bear Trading Group)
  • Ethereal Group LLC z siedzibą w Saint Vincent i Grenadynach (działający pod nazwą handlową Fintegral)
  • Crystal Invest Corporation LLC oraz Crystal Invest Group Ltd
  • Units Capital Ltd.

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia) zostały skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czym jest Lista Ostrzeżeń KNF?

W ramach realizowania swoich zadań Komisja Nadzoru Finansowego udostępnia informacje na temat podmiotów rynku finansowego, wobec których KNF zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z ich działalnością finansową. Baza ta nosi nazwę listy ostrzeżeń publicznych KNF.

Co ważne, na liście mogą znaleźć się również podmioty, które nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, ale są podejrzane o złamanie konkretnych przepisów. W przypadku kiedy postępowanie przygotowawcze prowadzone jest z urzędu lub zostało zgłoszone przez inny podmiot, prokurator informuje o tym KNF.

Głównym celem listy ostrzeżeń KNF jest informowanie i ostrzeganie zarówno konsumentów, jak i innych podmiotów rynku finansowego, o złych praktykach i podejrzanej działalności. Znalezienie się na liście oznacza, że wobec takiej firmy toczy się postępowanie prokuratury. Współpraca lub korzystanie z usług podejrzanego podmiotu może być ryzykowne i grozić utratą środków finansowych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również