Nowe odcinkowe pomiary prędkości w Polsce. W maju rusza montaż 39 instalacji

Udostępnij

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, poinformował, że od maja ruszy montaż 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości w całej Polsce. Nowe systemy tego typu obejmą 400 kilometrów nowych dróg w obu kierunkach. Pierwsze nowe pomiary będą montowane na drogach ekspresowych i autostradach.

Gdzie powstaną nowe odcinkowe pomiary prędkości? Koszty autostrad w Polsce

Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur poinformował, że pierwszy nowy odcinkowy pomiar prędkości będzie zamontowany na S7, na obwodnicy Białobrzegów oraz na odcinku autostrady A4 Kostomłoty-Kąty Wrocławskie. W sumie na polskich drogach będą działały 73 urządzenia.

Wykonawca ma przekazać wszystkie odcinkowe pomiary prędkości do 25 września 2023 roku. Jeśli przejdą naszą weryfikację, wówczas dosłownie w ciągu kilku godzin zostaną przełączone w tryb rejestracji wykroczeń.

Najdłuższe odcinki to autostrada A1 Pomorzany/Bociany – 19 kilometrów, oraz obwodnica Białobrzegów i odcinek autostrady A1 Węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek – oba po 14 kilometrów.

Woj. mazowieckie, łódzkie i podkarpackie

Wśród 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości cztery zlokalizowane będą w województwie mazowieckim, na odcinkach: Kanie/Otrębusy, obwodnica Białobrzegów, między Nieporętem a Zielonką oraz na obwodnicy Mszczonowa.

Sześć nowych odcinkowych pomiarów prędkości będzie zamontowanych na drogach województwa łódzkiego, na odcinkach: Pomorzany/Bociany, Dobroń/Pabianice, Chocianowicka/Łaskowice, Bychwel/Jadwinin, Biała Pierwsza/Biała Rządowa, Mokra Prawa.

W województwie podkarpackim będą to odcinki: Rzeszów/Nosówka, Trakt Węgierski w miejscowości Dukla, w Nowej Dębie, Lutczy, Podgrodziu i na odcinku Gniewczyna Łańcucka/Gniewczyna Tryniecka.

Woj. dolnośląskie, śląskie, zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie i opolskie

Na Dolnym Śląsku nowe urządzenia zostaną zainstalowane na odcinku autostrady A4 – Kostomłoty/Kąty Wrocławskie, we Wrocławiu, i na odcinku Brzeg/Przylesie. Na Śląsku urządzenia pojawią się w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach oraz na odcinkach Jankowice/Świerklany oraz Suszec/Kobielice.

W województwie zachodniopomorskim instalacja pojawi się na odcinku Łubianka/Brynka. W województwie pomorskim urządzenia zostaną zamontowane w miejscowościach Swarożyn, Borowo oraz na odcinkach Borcz/Bai Dół i Baciuty/Łupianka Stara.

Dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości w województwie lubuskim zostaną zamontowane w Białczu i Świdnicy, a w opolskim na odcinku Kietlice/Kilisino.

Woj. wielkopolskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie

W Wielkopolsce nowe systemy pomiaru prędkości znajdziemy w Koninie i na odcinku Tarnowo Podgórne/Poznań Ławica. Na Lubelszczyźnie urządzenia te pojawią się w Hrubieszowie i miejscowości Gołąb.

Trzy kolejne instalacje zostaną zamontowane w województwie kujawsko-pomorskim na odcinku Rogoźno Zamek/Kłódka i Węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek, a także w miejscowości Rycerzewo.

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości? Fotoradary

Na początku i końcu odcinkowego pomiaru prędkości specjalne kamery rejestrują numery rejestracyjne, typy i marki pojazdów, a także czasy ich wjazdu i wyjazdu.

System oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej kamery do momentu wyjazdu z tunelu. Na tej podstawie wylicza on średnią prędkość przejazdu. Jeśli jest wyższa niż wyznaczony limit – kierowca otrzymuje mandat karny.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w porozumieniu z Inspekcją Transportu Drogowego uruchomiły pierwsze odcinkowe pomiary prędkości w naszym kraju 20 stycznia 2021 roku, na dwóch odcinkach – między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim (około 16 kilometrów) oraz między Częstochową a Kamieńskiem (41 kilometrów).

Wyposażenie tych dwóch fragmentów autostrady w odcinkowy pomiar prędkości kosztowało 240 tysięcy złotych. Mandaty zaczęły być wystawiane 20 stycznia 2021 roku. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Podczas pierwszej doby funkcjonowania zarejestrowano 1300 naruszeń na A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Odcinkowy pomiar prędkości dziś obejmuje już ponad 171 kilometrów tras. Najwięcej instalacji tego typu działa w województwie mazowieckim. W tej chwili odcinkowe pomiary prędkości działają w 13 województwach.

Najskuteczniejsze rozwiązanie na piratów drogowych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podał wtedy, że wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości na A1 zmniejszyło liczbę kierowców przekraczających prędkość niemal dziesięciokrotnie. Co więcej, już od początku samego 2023 roku urządzenia te zarejestrowały ponad 160 tysięcy przypadków przekroczenia prędkości. Policjant

Powyższe dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jasno pokazują, jak skutecznym narzędziem do walki ze zbyt szybko jeżdżącymi kierowcami jest odcinkowy pomiar prędkości. Nic więc dziwnego, że Główny Inspektor Transportu Drogowego zamierza tak intensywnie rozwijać sieć tych instalacji.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również