Kawa z Agentem to cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.
Na polski rynek wchodzi startup Milluu. Cyfrowa platforma ma pomóc w procesie wynajmu nieruchomości
Założona w 2019 roku firma Milluu ma w portfolio ponad 300 mieszkań w Rumunii. Teraz wchodzi na polski rynek, oferując przy tym pełną cyfryzację całego procesu wynajmu mieszkania przy pomocy pierwszej w tym sektorze aplikacji mobilnej.
Dzięki tej aplikacji właściciel może szybko znaleźć najemcę bez konieczności osobistego zaangażowania w prezentację mieszkania. Online można też podpisać umowę. Platforma wykonuje bowiem wszystkie zadania za właściciela, a dodatkowo analizuje ryzyko finansowe związane z wynajmem mieszkania konkretnemu najemcy.
Platforma zapewnia także zarządzanie płatnościami za media i ubezpieczenie od awarii technicznych. Ponadto, prezes Milluu zaznacza, że właściciele mogą korzystać z usługi “Instant Rent”, która zapewnia zapłatę czynszu za cały okres umowy najmu.
Z kolei najemcy, którzy mają dostęp do portfela mieszkań podpisują umowę, a także płacą czynsz za media w aplikacji. Co więcej, umowa najmu zawiera polisę ubezpieczeniową dla wszystkich ruchomości w mieszkaniu, a także pakiet awaryjnej pomocy technicznej w przypadku jakiejkolwiek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy ogrzewania miejskiego.
Budowa domu bez pozwolenia. Nowe prawo to furtka dla patodeweloperki, kłopoty dla budujących i bałagan w urzędach
Wprowadzenie budowy domu powyżej 70 metrów kwadratowych bez przechodzenia procedury pozwolenia na budowę to zmiana, do której z entuzjazmem podchodziły osoby planujące w najbliższej przyszłości zbudować sobie wymarzone lokum.
Nowe prawo generuje jednak mnóstwo problemów. Warto bowiem zauważyć, że już wcześniej nie trzeba było przechodzić przez procedurę otrzymania pozwolenia na budowę. Wystarczyło bowiem dokonać zgłoszenia z projektem.
W takim przypadku nie było decyzji odmownej lub pozytywnej o pozwoleniu na budowę. Jeśli tylko urząd w ciągu 21 dni nie wyraził sprzeciwu, można było rozpocząć pracę. Zdecydowana większość osób decydowała się jednak na występowanie o pozwolenie na budowę. Dlaczego?
Ponieważ, po pierwsze w przypadku zgłoszenia z projektem podczas budowy nie można było przeprowadzać żadnych istotnych zmian. Po drugie, jeśli potrzebowaliśmy kredytu hipotecznego, żeby mieć środki na budowę i tak musieliśmy uzyskać pozwolenie na budowę.
Ponoszenie odpowiedzialności za roszczenia osób trzecich
Nowe prawo liberalizuje natomiast istniejącą już wcześniej ścieżkę, czyniąc ją jeszcze bardziej podejrzaną dla banków. Ponadto, jeśli dziś zdecydujemy się na tryb bez pozwolenia na budowę, to sami stajemy się odpowiedzialni za roszczenia osób trzecich.
Może zatem zdarzyć się scenariusz, że nadzór budowlany uzna, że wybudowany przez nas obiekt to samowola budowlana – a grzywny i opłaty legislacyjne w takich przypadkach są naprawdę spore.
Szansa dla patodeweloperów na bezproblemowe kontynuowanie obchodzącej prawo działalności
Mało tego – nowe prawo stwarza także furtkę dla patodeweloperki. Co prawda, teoretycznie budowany bez występowania o pozwolenie dom musi powstawać na własny użytek budującego i być wolnostojący.
W praktyce jednak już dzień po zakończeniu budowy potrzeby mieszkaniowe budującego mogą ulec zmianie – ponieważ nie ma prawa, które tego zabroni.
Urzędy nie są przystosowane do przyjmowania projektów drogą elektroniczną
Innym problemem jest elektronifikacja całego procesu. Oznacza ona, że projekt może być składany drogą elektroniczną, do czego dziś urzędy nie są jednak dostosowane. Nie dysponują one bowiem sprzętem, żeby sprawdzić te projekty. Nie mogą także ich wydrukować, gdyż uchodzi to za niedozwolone przetwarzanie danych.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: