Norwegia wykorzysta Ethereum do emisji CBDC

Norweski bank centralny użyje Ethereum do emisji krajowej waluty cyfrowej.

Norwegia otwarta na Ethereum

Bank centralny Norwegii osiągnął kamień milowy w wysiłkach dotyczących emisji waluty cyfrowej, wypuszczając kod open source dla piaskownicy CBDC.

Dostępna na GitHub piaskownica została zaprojektowana tak, aby oferować interfejs do interakcji z siecią testową, umożliwiając funkcje takie jak wybijanie, spalanie i przesyłanie tokenów ERC-20, przekazał w poście na blogu oficjalny partner Norges Bank, Nahmii.

Nahmii podkreślił, że obecna wersja kodu nie obsługuje z założenia głównego portfela Ethereum MetaMask i jest dostępna tylko prywatnie dla użytkowników posiadających odpowiednie dane uwierzytelniające.

Oprócz wdrożenia odpowiednich inteligentnych kontraktów i kontroli dostępu, piaskownica Norges Banku zawiera niestandardowe narzędzia do monitorowania frontendu i sieci, takie jak BlockScout i Grafana.

Norges Bank poinformował w piątek na Twitterze, że prototypowa infrastruktura CBDC w Norwegii jest oparta na technologii Ethereum.

Bank centralny wcześniej odniósł się do Ethereum w poście na blogu dotyczącym CBDC w maju. Norges Bank stwierdził, że oczekuje się, że system kryptowalut Ethereum zapewni „podstawową infrastrukturę” do emisji, dystrybucji i niszczenia cyfrowych pieniędzy banku centralnego. „Prototyp zostanie wykorzystany do przetestowania szeregu ważnych funkcji” – przekazał bank.

Jak wcześniej informowaliśmy, Norges Bank oficjalnie ogłosił plany przeprowadzenia testów CBDC w kwietniu ubiegłego roku, spodziewając się znalezienia preferowanego rozwiązania CBDC poprzez testowanie różnych projektów przez okres dwóch lat.

W listopadzie 2021 r. bank centralny wydał dokument roboczy odnoszący się do możliwych projektów CBDC, w tym opartych na blockchainach, takich jak Ethereum, Bitcoin i Bitcoin SV. Norges Bank podkreślił, że interoperacyjność jest jednym z najważniejszych problemów przy rozważaniu różnych rozwiązań technicznych.

Wiadomość pojawiła się wraz z opublikowaniem przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raportu wskazującego, że 97 krajów, czyli ponad połowa banków centralnych, badało lub rozwijało CBDC do lipca 2022 roku. Z drugiej strony tylko dwa kraje do tej pory w pełni uruchomiły projekty CBDC , w tym Nigerii i Bahamów, dodał MFW.

We wrześniu MFW poinformował, że pracuje nad projektem związanym z interoperacyjną platformą CBDC łączącą wiele globalnych CBDC i umożliwiającą transakcje transgraniczne.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments