Norweski bank centralny użyje Ethereum do emisji krajowej waluty cyfrowej.
Norwegia otwarta na Ethereum
Bank centralny Norwegii osiągnął kamień milowy w wysiłkach dotyczących emisji waluty cyfrowej, wypuszczając kod open source dla piaskownicy CBDC.
Dostępna na GitHub piaskownica została zaprojektowana tak, aby oferować interfejs do interakcji z siecią testową, umożliwiając funkcje takie jak wybijanie, spalanie i przesyłanie tokenów ERC-20, przekazał w poście na blogu oficjalny partner Norges Bank, Nahmii.
Nahmii podkreślił, że obecna wersja kodu nie obsługuje z założenia głównego portfela Ethereum MetaMask i jest dostępna tylko prywatnie dla użytkowników posiadających odpowiednie dane uwierzytelniające.
Oprócz wdrożenia odpowiednich inteligentnych kontraktów i kontroli dostępu, piaskownica Norges Banku zawiera niestandardowe narzędzia do monitorowania frontendu i sieci, takie jak BlockScout i Grafana.
Norges Bank poinformował w piątek na Twitterze, że prototypowa infrastruktura CBDC w Norwegii jest oparta na technologii Ethereum.
Bank centralny wcześniej odniósł się do Ethereum w poście na blogu dotyczącym CBDC w maju. Norges Bank stwierdził, że oczekuje się, że system kryptowalut Ethereum zapewni „podstawową infrastrukturę” do emisji, dystrybucji i niszczenia cyfrowych pieniędzy banku centralnego. „Prototyp zostanie wykorzystany do przetestowania szeregu ważnych funkcji” – przekazał bank.
Jak wcześniej informowaliśmy, Norges Bank oficjalnie ogłosił plany przeprowadzenia testów CBDC w kwietniu ubiegłego roku, spodziewając się znalezienia preferowanego rozwiązania CBDC poprzez testowanie różnych projektów przez okres dwóch lat.
W listopadzie 2021 r. bank centralny wydał dokument roboczy odnoszący się do możliwych projektów CBDC, w tym opartych na blockchainach, takich jak Ethereum, Bitcoin i Bitcoin SV. Norges Bank podkreślił, że interoperacyjność jest jednym z najważniejszych problemów przy rozważaniu różnych rozwiązań technicznych.
Wiadomość pojawiła się wraz z opublikowaniem przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raportu wskazującego, że 97 krajów, czyli ponad połowa banków centralnych, badało lub rozwijało CBDC do lipca 2022 roku. Z drugiej strony tylko dwa kraje do tej pory w pełni uruchomiły projekty CBDC , w tym Nigerii i Bahamów, dodał MFW.
We wrześniu MFW poinformował, że pracuje nad projektem związanym z interoperacyjną platformą CBDC łączącą wiele globalnych CBDC i umożliwiającą transakcje transgraniczne.