Nord Stream 1 i 2 zostaną naprawione?

Udostępnij

Rosja rozważa naprawę uszkodzonych we wrześniu nitek gazociągu – informują we wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) i dziennik „The New York Times”.

Rosja naprawi Nord Stream 1 i 2?

Zacznijmy od tego, że do teraz nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za wycieki gazu z rurociągów Nord Stream 1 i 2. Sprawę badają szwedzcy śledczy. Są zdania, że był to sabotaż.

Mimo niejasności spółka Nord Stream AG zaczęła w ostatnim czasie analizować za i przeciw dot. naprawy rur. Obecnie, jak podaje NYT, analizowane są koszty napraw. Ponoć oznacza to inwestycję rzędu 500 mln USD. Do tego bada się to, przez jak długi czas uszkodzone rury mogą wytrzymać działanie wody w Morzu Bałtyckim.

Sprawa zniszczenia rur

Sprawę zniszczenia rur badano od połowy listopada. Badano miejsce wybuchów na dnie Morza Bałtyckiego. Już wtedy sugerowano, że doszło do sabotażu i wysadzenia gazociągu. Śledczy przejęli i badali „obce obiekty”, na których znaleziono ślady materiałów wybuchowych.

Prokurator Mats Ljungqvist poinformował niedawno, że „wydaje nam się, że wiemy, co się wydarzyło na miejscu. (…) Wiemy też, jaki to materiał wybuchowy”. 

Lokalne media w Szwecji, powołując się na opinię eksperta Hansa Liwanga ze Szwedzkiej Akademii Obrony, dodały, że ładunek wybuchowy mógł zostać podłożony na dnie przy rurach za pomocą statku. Istnieje też wersja mówiąca o wykorzystaniu łodzi podwodnej, ale ta uchodzi za mniej prawdopodobną.

Powyższe łączy się z innymi informacjami. Ponad miesiąc temu amerykański portal Wired upublicznił analizę danych satelitarnych firmy SpaceKnow. Ta wykazała obecność dwóch dużych statków z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2. Te pojawiły się na miejscu kilka dni przed potencjalnym zamachem.

Przypomnijmy, że do uszkodzeń gazociągów Nord Stream 1 i 2 doszło pod koniec września. Operator Nord Stream 1, wspomniana już spółka Nord Stream AG, przyznała ponad miesiąc temu, że znaleziono na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów. Te miały powstać właśnie w wyniku wybuchu.

Wielu ekspertów twierdzi, że mógł być to amerykański sabotaż.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również