Nigeria będzie regulować rynek stablecoinów

Udostępnij

Konieczność stworzenia ram prawnych dla stablecoinów jest podkreślona w najnowszym dokumencie strategicznym Banku Centralnego Nigerii.

Nigeria chce stworzyć ramy prawne dla rynku stablecoinów

Jako jeden ze światowych pionierów w kwestii prac nad CBDC, Nigeria deklaruje gotowość zaakceptowania istnienia również prywatnych stablecoinów. Konieczność stworzenia ram prawnych dla stablecoinów jest zaznaczona w najnowszym dokumencie strategicznym banku centralnego.

„Nigeria Payments System Vision 2025”, 83-stronicowy raport Centralnego Banku Nigerii (CBN), analizuje rozwój przyszłych ram regulacyjnych dla stablecoinów. Zgodnie z dokumentem istnieje potrzeba opracowania tego typu ram, biorąc pod uwagę, że stablecoiny prawdopodobnie staną się skutecznym mechanizmem płatniczym w kraju.

W raporcie zwrócono również uwagę na regulacje dotyczące ICO. Zwraca się uwagę na obecny brak regulacji w tym obszarze, powodujący straty inwestorów. Jednak CBN widzi potencjał przyjęcia ICO jako nowego podejścia do pozyskiwania funduszy na projekty kapitałowe, pożyczki peer-to-peer i finansowanie społecznościowe. Dlatego ramy regulacyjne są również potrzebne „w przypadku przyjęcia rozwiązania inwestycyjnego opartego na ICO”.

CBDC

Jednak segment stablecoinów i ICO w raporcie jest znacznie mniejszy niż ten poświęcony nigeryjskiemu CBDC, eNairze. Bank Centralny uważa CBDC za potencjalny „czynnik transformacji” w gospodarce narodowej. Ma nadzieję na ostateczne wdrożenie waluty w ciągu 3-5 lat.

W grudniu 2022 r. Nigeria zmniejszyła ilość gotówki, którą osoby fizyczne i firmy mogą wypłacić, odpowiednio do 225 USD i 1125 USD tygodniowo, próbując przeforsować swoją politykę „bezgotówkowej Nigerii” i zwiększyć wykorzystanie eNairy.

Wskaźniki adopcji CBDC były niskie od czasu jego uruchomienia w 2021 r. Jak donosi Cointelegraph, CBN walczyło o przekonanie swoich obywateli do korzystania z waluty cyfrowej, przy czym mniej niż 0,5% populacji zgłosiło, że korzystało z eNairy od października.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również