Nieruchomości w Gruzji w kontekście wojny na Ukrainie

Udostępnij

W 37. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy porozmawiał z Przemysławem Stupakiem – prawnikiem, inwestorem, właścicielem portalu gruzjadlaciebie.pl na temat inwestowania w nieruchomości w Gruzji.

Jakie są ceny nieruchomości w tym kraju i czy są one skorelowane z cenami nieruchomości w Polsce? Dowiemy się poniżej:

RTG Nieruchomości #37

Czym zajmuje się Przemysław Stupak?

Przemysław Stupak jest założycielem portalu gruzjadlaciebie.pl. Zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami w Gruzji. Koncentruje się na polskich klientach, czyli pomaga naszym rodakom kupować nieruchomości w tym kraju.

Jaką mamy obecnie sytuację w Gruzji?

Sytuacja w Gruzji jest bardzo dynamiczna – ostatnio ze względu na ogłoszenie mobilizacji wojskowej w Rosji. Warto wiedzieć, że już wcześniej, od razu po inwazji Rosji na Ukrainę, ponad 100 tysięcy Rosjan przeniosło się na stałe do Gruzji, a prawdopodobnie do tego kraju przyjechało również w tym czasie łącznie 100 tysięcy Ukraińców i Białorusinów.

Zwykle są to zamożni pracownicy korporacji międzynarodowych pracujący zdalnie. Taki napływ imigrantów i uchodźców do Gruzji spowodował gigantyczną podwyżkę cen wynajmu mieszkań. Ceny skoczyły nawet trzykrotnie.

Ponadto, ceny na rynku pierwotnym także poszły znacząco w górę – dziś w przypadku wykończonych apartamentów położonych nad morzem w Batumi trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2 tysięcy dolarów za metr kwadratowy. Rok temu było to około 1500 USD. Co więcej, liczba transakcji na tym rynku liczona jest w setkach i tysiącach transakcji.

Czy w Gruzji w ostatnich miesiącach doszło do wyhamowania rynku nieruchomości, jak w Polsce?

Wprost przeciwnie. Polski rynek nieruchomości w niczym nie przypomina gruzińskiego. W tym kraju, po lockdownach rynek nieruchomości cały czas prężnie się rozwija, podobnie jak gruzińska gospodarka. W efekcie, ceny idą w górę, popyt cały czas rośnie, liczba inwestycji deweloperskich również.

Czy zakup nieruchomości Gruzji stanowi dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego?

Zdecydowanie tak. Gruzja cały czas przyciąga inwestorów, a miejscowy rynek nieruchomości i system bankowy są niezależne od europejskiego. Ponadto, sam system prawny jest również stabilny i przejrzysty. Z tego powodu, mamy tutaj do czynienia z idealnym instrumentem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Jak nabyć nieruchomość w Gruzji?

Jeśli chcemy kupić nieruchomość w Gruzji samodzielnie, powinniśmy przyjechać na miejsce i dokładnie obejrzeć co tak naprawdę kupujemy, a także rzetelnie czytać umowy, które mamy podpisać. W innym przypadku warto skorzystać z usług polskiego pośrednika, który doskonale zna gruziński rynek.

Jak prezentuje się rynek najmu w Gruzji?

Rynek najmu w Gruzji bardzo szybko się rozwija. W efekcie podniosła się jakość obsługi najmu – zarówno krótko- jak i długoterminowego.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również