Nieruchomości komercyjne – ile trzeba zapłacić za biura, magazyny, lokale z witryną w dużych miastach?

387

nieruchomości komercyjneInteresując się inwestowaniem w nieruchomości samodzielnie lub przez crowdfunding nieruchomości, oraz rynkiem nieruchomości można spotkać się z ich różnymi rodzajami. Począwszy od nieruchomości rolnych, przez nieruchomości zamieszkałe, a skończywszy na nieruchomościach komercyjnych. Ten ostatni rodzaj jest bardzo popularny wśród inwestorów, często uważa się go za niezwykle dogodny sposób na pomnażanie swojego kapitału. Czym są nieruchomości komercyjne, jakie są ich rodzaje, jak wygląda rynek tego typu nieruchomości w największych polskich miastach oraz jakie są ich koszty zakupu i wynajmu zależnie od lokalizacji? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.

Nieruchomości komercyjne co to?

W przepisach nie znajdziemy jednoznacznej definicji nieruchomości komercyjnej. Czym zatem ona jest? Tego rodzaju nieruchomości są dostosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Charakterystyczne dla każdej nieruchomości komercyjnej jest to, że:

  • Jest ona niezamieszkana, natomiast dostosowano ją do rodzaju i specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej
  • Służy ona prowadzeniu działalności gospodarczej – w rezultacie pozwala realizować założenia biznesowe i osiągać zyski

Współcześnie budowane nieruchomości komercyjne to nie zawsze odrębne budynki. Działające na polskim rynku firmy deweloperskie często tworzą osiedla, na których powstają obiekty mające kilka funkcji. Z reguły na parterze takich budynków znajdują się lokale usługowo-handlowe, kolejne piętra przystosowane są do działalności biurowej, a najwyższe kondygnacje projektowane są jako luksusowe apartamenty.

Taka zabudowa ma swoje zalety. Dzięki temu, że lokale usługowe czy biura znajdują się w bliskości nieruchomości mieszkalnych, łatwiej do nich dotrzeć zarówno pracownikom, jak i potencjalnym klientom. To z kolei korzystnie przekłada się na zyski rezydujących w nich firm.

Nieruchomościami komercyjnymi mogą być pojedyncze lokale usługowe, biurowe, handlowe lub wielkopowierzchniowe galerie, przeznaczone do wynajmu. Są nimi także magazyny, hotele, kluby sportowe i wszystkie inne budynki, w których prowadzona jest określona działalność gospodarcza, ukierunkowana na zysk. Nieruchomości komercyjne nabywane są w celu samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w ramach nieruchomości lub czerpania pożytków w postaci przychodów z wynajmu.

Nieruchomości komercyjne – rodzaje?

Nieruchomości komercyjne są obecnie jednym z jednych najczęściej sprzedawanych rodzajów nieruchomości zaraz po wszystkich nieruchomościach zamieszkałych i działach budowlanych. Aktualnie na rynku można wyróżnić następujące oferty nieruchomości komercyjnych na sprzedaż:

  • Lokale użytkowe i usługowe – prowadzona jest w nich działalność usługowa, gastronomiczna lub sprzedaż różnych produktów; z reguły są one zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miasta lub na osiedlach
  • Nieruchomości z przeznaczeniem na biura
  • Magazyny – powierzchnie, w których firmy mogą przechowywać produkty czy surowce; aby obniżyć koszty utrzymania, większość z nich zlokalizowana jest poza miastem
  • Hale produkcyjne – przestrzenie zaprojektowane z myślą o prowadzeniu produkcji; tak jak magazyny są one lokalizowane w przemysłowych dzielnicach czy na przedmieściach
  • Biurowce, galerie handlowe, hotele, magazyny samoobsługowe – czyli całe budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza
  • Działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną – w zależności od ich położenia, mogą powstać na nich obiekty ze wszystkich powyższych kategorii

Inwestorzy prywatni mogą zainwestować posiadane środki w zakup nieruchomości komercyjnej każdego rodzaju. Barierą może się okazać brak wystarczających funduszy. Z reguły nieruchomości komercyjne mają większą powierzchnię niż nieruchomości mieszkalne, a to z kolei powoduje, że są odpowiednio droższe.

Jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych obecnie?

W polskie nieruchomości komercyjne w 2020 roku zainwestowano ponad 5 miliardów euro, i to pomimo pandemii i niepewności na rynku. To wynik o około 2,1 miliarda euro niższy od rekordu zanotowanego w 2019 roku, ale wskazujący na wiarę inwestorów w atrakcyjność tego rynku.

Co ciekawe, połowę z wydanej kwoty zainwestowano w magazyny. To pierwszy rok, w którym cieszyły się tak dużą popularnością – zainwestowano w nie 2,6 miliarda euro, czyli ponad 2 razy więcej niż w 2019 (1,2 miliarda EUR), dla nich więc 2020 rok był absolutnie rekordowy.

Z kolei działania na rynku biurowym są częściowo ograniczone, ponieważ wielu inwestorów wciąż analizuje sytuację i czeka na ruchy najemców. W nieruchomości biurowe zainwestowano niecałe 2 miliardy euro, czyli o połowę mniej niż w 2019. Zainteresowanie biurami było selektywne i w jeszcze większym stopniu niż przed pandemią zależało od jakości dostępnej powierzchni i jej lokalizacji. Jednak już w pierwszej połowie 2021 roku spodziewany jest powrót do biur i wzrost transakcji w tym segmencie.

Najwięcej wyzwań mają przed sobą nieruchomości handlowe, ponieważ to na tym rynku w największym stopniu odbijają się pandemiczne obostrzenia. W minionym roku zainwestowano w niego tylko 656 milionów euro, czyli o 1,3 miliarda EUR mniej niż w 2019. Obostrzenia w znaczącym stopniu wpływały na decyzje inwestorów i powodowały odkładanie ich w czasie. Zmieniająca się sytuacja w tym sektorze wymagała również dodatkowych nakładów na dopasowanie się do nowych zasad i utrzymanie działalności.

Ceny nieruchomości komercyjnych – Warszawa

Zacznijmy od lokali biurowych. Obecnie w typowo biurowych częściach Warszawy koszty nieruchomości komercyjnej tego typu rozpoczynają się od 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Często są jednak nawet dwukrotnie wyższe, zależnie od standardu. Miesięczny koszt wynajmu takiego biura mieści się z kolei aktualnie w przedziale od 50 do 100 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku zakupu lokali handlowych przedział cenowy wygląda podobnie, natomiast już w przypadku lokali usługowych należy liczyć się z kosztem wyższym o średnio 10-20%. Z kolei miesięczny koszt wynajmu lokali handlowych mieści się obecnie w przedziale od 60 do 120 złotych za metr kwadratowy, a w przypadku lokali usługowych dolna minimalna cena jest przesunięta do 80 PLN za metr kwadratowy.

Czas na magazyny. W ich przypadku popularna lokalizacja nie jest już tak istotna, więc w konsekwencji ceny są niższe. Najczęściej koszt zakupu magazynu zawiera się w przedziale od 1600 do 6000 złotych za metr kwadratowy. Miesięczny koszt wynajmu takiego magazynu mieści się z kolei obecnie w przedziale od 20 do 40 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Kraków

W Krakowie w atrakcyjnej okolicy ceny lokali biurowych wyglądają podobnie, a nawet są odrobinę wyższe. Zawierają się obecnie w przedziale od 8 do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Znacznie taniej wypada z kolei wynajem, jego średni miesięczny koszt aktualnie mieści się w przedziale od 45 do 70 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku zakupu lokali handlowych i usługowych przedział cenowy wygląda podobnie, jednak jeśli chodzi o te pierwsze, to ich ceny potrafią nawet zaczynać się od 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Miesięczny koszt wynajmu także nie ulega zmianie w stosunku do przestrzeni biurowej.

Ciekawie wygląda sytuacja w przypadku magazynów. Ceny minimalne zakupu magazynu są wyższe niż w Warszawie – wynoszą 2 tysiące złotych za metr kwadratowy; lecz z kolei górna granica jest już niższa – z reguły wynosi 5 tysięcy PLN za metr kwadratowy. Miesięczny koszt wynajmu jest za to wyraźnie niższy – od 16 do 25 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Łódź

W Łodzi ceny lokali biurowych są już zdecydowanie niższe. Obecnie rozpoczynają się już od 1800 złotych za metr kwadratowy, nawet w przypadku lokali w Śródmieściu. Jedynie ceny lokali o zdecydowanie najwyższym standardzie potrafią sięgnąć 8-9 tysięcy PLN za metr kwadratowy. Ich miesięczny wynajem to z kolei aktualnie koszt od 20 do maksymalnie 40 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku lokali handlowych i usługowych jest jeszcze taniej – od 1800 do 6400 złotych za metr kwadratowy. Ich miesięczny wynajem to z kolei koszt od 17 do maksymalnie 40 złotych za metr kwadratowy.

Magazyny również nie są szczególnie drogie w porównaniu do powyższych miast, choć nie są przy tym także znacznie tańsze od biur czy lokali z witrynami – od 1500 do 2500 złotych za metr kwadratowy. Z kolei koszt miesięcznego wynajmu magazynu zawiera się w przedziale od 10 do 19 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Wrocław

Wrocław również nie jest szczególnie tani, jeśli chodzi o lokale biurowe. Ich ceny w dobrych lokalizacjach obecnie mieszczą się w przedziale od 7 do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wynajem lokali biurowych jest już z kolei wyraźnie tańszy – jego miesięczny koszt mieści się w przedziale od 30 do 55 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku zakupu lokali handlowych i usługowych przedział cenowy wygląda identycznie. Za to ich miesięczny koszt wynajmu jest już wyraźnie wyższy – od 40 do 80 złotych za metr kwadratowy.

Magazyny są z kolei naprawdę drogie. Ich ceny rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a kończą na 7 tysiącach PLN za metr kwadratowy. Co ciekawe, ich miesięczny koszt wynajmu jest wyraźnie tańszy – od 12 do 22 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Poznań

W Poznaniu lokale biurowe nie są już tak drogie. Ich ceny w dobrych lokalizacjach mieszczą się obecnie w przedziale od 6 do 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wynajem także nie wydaje się szczególnie kosztowny – cena za miesiąc aktualnie wynosi od 26 do 54 złotych za metr kwadratowy.

Lokale handlowe i usługowe w Poznaniu są jeszcze tańsze – ich ceny wahają się od 4 do 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Co bardzo ciekawe, miesięczny wynajem jest z kolei droższy – od 33 do nawet 77 złotych za metr kwadratowy.

Czas na magazyny. Ich cena mieści się w przedziale od 1500 do 3300 złotych za metr kwadratowy. W przypadku wynajmu należy także liczyć się ze stosunkowo dużym wydatkiem – od 12 do 36 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Katowice

W Katowicach zakup lokalu biurowego w okolicy Śródmieścia nie jest szczególnie kosztowny. Ich ceny mieszczą się obecnie w przedziale od 4500 do 7500 złotych za metr kwadratowy. Wynajem także nie wydaje się szczególnie kosztowny – cena za miesiąc aktualnie wynosi od 25 do 50 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku zakupu lokali handlowych i usługowych należy liczyć się z kosztem wyższym o średnio 10%, zarówno jeśli chodzi o dole, jak i górne ograniczenie przedziału. Identycznie to wygląda w przypadku wynajmu – także miesięczny koszt jest odrobinę wyższy.

Cena zakupu magazynu w Katowicach mieści się w przedziale od 1500 do 3000 złotych za metr kwadratowy. W przypadku wynajmu należy liczyć się natomiast ze stosunkowo dużym wydatkiem – od 12 do 33 złotych za metr kwadratowy.

Nieruchomości komercyjne – Gdańsk

Gdańsk także nie jest szczególnie tani, jeśli chodzi o lokale biurowe. Ceny lokali biurowych w Gdańsku w dobrych lokalizacjach mieszczą się obecnie w przedziale od 6500 do 12 000 złotych za metr kwadratowy. Jeszcze gorzej wyglądają koszty miesięcznego wynajmu – od 50 do 110 złotych za metr kwadratowy.

W przypadku lokali handlowych i usługowych jest jeszcze wyraźnie drożej – od 9 do 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Koszt miesięcznego wynajmu z kolei zawiera się w bardzo szerokim przedziale – od 28 do 100 złotych za metr kwadratowy.

Nawet magazyny w Gdańsku są dość drogie – ich ceny zawierają się w przedziale od 2100 do 5300 złotych za metr kwadratowy. Ich koszt miesięcznego wynajmu wypada zdecydowanie taniej – od 12 do 22 złotych za metr kwadratowy.

Poprzedni artykułDo Allegro Smart! dołączył kurier pickpack realizujący dostawy w dniu zamówienia
Następny artykułZawody przyszłości, czyli najbardziej pożądane zawody w 2021 roku
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments