Nieruchomości aktywem na czas kryzysu

173

Czy nadchodzi kryzys na rynku nieruchomości? Taki był temat debaty, która odbyła się na Invest Cuffs 2022, wzięli w niej udział:

  • Cezary Andrzejczyk – Partner zarządzający w Qualia Advisory
  • Wojciech Orzechowski – Inwestor, deweloper, przedsiębiorca
  • Paweł Albrecht – Ekspert rynku nieruchomości i przedsiębiorca
  • Michał Kijewski – Partner w kancelarii Graś i Wspólnicy

Oto czego się dowiedzieliśmy:

Debata Invest Cuffs 2022 na temat nieruchomości

Czy w tych burzliwych czasach nieruchomości są dobrą lokatą kapitału?

Jak najbardziej, ponieważ ceny nieruchomości są ściśle powiązane z cenami materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jeśli one drożeją, to mieszkania również muszą być coraz droższe. W efekcie nieruchomości zabezpieczają zatem przed inflacją – szczególnie, że na polskim rynku mamy ich deficyt, popyt góruje nad podażą, co jest idealnie widocznie, gdy spojrzymy dziś na sektor najmu.

Czy w przypadku zagrożenia geopolitycznego rynek najmu byłby zagrożony?

Oczywiście, że tak, w takiej sytuacji żadna inwestycja na terenie Polski nie będzie bezpieczna. Jednak dziś nawet duże zagraniczne fundusze inwestycyjne chętnie nabywają duże nieruchomości, nawet osiedla czy budynki związane z branżą turystyczną i nieruchomości rolne w Polsce. Nawet Google kupiło w marcu kompleks wieżowców w Warszawie za 2,7 miliarda złotych.

Jeśli natomiast zależy nam na inwestycji w nieruchomości pozbawionej ryzyka geopolitycznego, warto skierować się ku zachodnim rynkom – takim jak Wielka Brytania; lub wprost przeciwnie, na Półwyspie Arabskim – na przykład w Dubaju.

Co w przypadku klientów indywidualnych, którzy przez rosnące stopy procentowe stracili zdolność kredytową?

Klienci indywidualni po prostu przejdą na rynek najmu, dzięki czemu nadal będą napędzać rynek nieruchomości w Polsce. Zwiększy się przy tym liczba licytacji komorniczych, które bogatsi inwestorzy będą mogli kupować z coraz większą łatwością i na tym zarabiać. Dla inwestorów instytucjonalnych i bogatych indywidualnych ta sytuacja jest więc bardzo korzystna.

1 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy deweloperskiej. Jaki będzie miała ona wpływ na rynek nieruchomości?

Nowa ustawa deweloperska wprowadza dużo niepewności na rynku. Z punktu widzenia deweloperów ta ustawa jest trudna do zaakceptowania i zrozumienia, ponieważ uważają oni, że rynek był już właściwie uregulowany i bezpieczny dla konsumenta. Deweloper będzie miał teraz znacznie więcej formalności do spełnienia i będzie ponosił wyższe ryzyko związane z odbiorami lokali przez klientów indywidualnych.

Co więcej, ustawa nie doprecyzowuje szczegółów, na jakiej podstawie klient może zrezygnować z inwestycji, wystarczy że powoła się na rzeczoznawcę i on orzeknie przychylny wyrok dla konsumenta. Może więc po prostu dochodzić do nadużyć. Co gorsza, przez składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w wysokości 1% sprawią, że ceny mieszkań zostaną po prostu podniesione.

Jak wygląda sytuacja na innych rynkach nieruchomości w Unii Europejskiej?

Aby zarabiać na nieruchomościach na wynajem, najlepiej zdecydować się na kraje oferujące refinansowanie kredytu hipotecznego. Mowa tu o Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Szwecji, gdzie wystarczy wziąć kredyt raz i kupić na niego wiele nieruchomości, ponieważ każda kolejna będzie zabezpieczać kredyt poprzedniej. Z tego powodu za pomocą najmu możemy czerpać spory dochód – przy samym spłacaniu odsetek.

Gdzie należy szukać wiedzy i wskazówek dotyczących inwestowania?

W pierwszej kolejności warto samodzielnie porozmawiać z profesjonalnymi inwestorami, ekspertami w tej dziedzinie, na wszelkich konferencjach. Z takiego działania prawdopodobnie wyciągniemy najwięcej.

Poza tym można oczywiście skorzystać z YouTube, gdzie znajdziemy również kilka wartościowych edukacyjnych kanałów prowadzonych przez profesjonalnych inwestorów. W sieci znajdziemy dziś również wiele wartościowych webinarów.

Czy zatem warto dziś inwestować w nieruchomości?

Absolutnie tak, nieruchomości są obecnie doskonałym zabezpieczeniem kapitału w tych burzliwych czasach. Popytu cały czas nie brakuje, co oznacza, że ceny będą nadal rosnąć. Przy inwestowaniu w nieruchomości nie wolno tylko zapomnieć o sumiennym dopełnieniu wszystkich formalności i dokładnie weryfikować przedmiot zakupu.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments