Niedzielski: Mamy pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce

213

Pielęgniarka sprawdza puls pacjentaZanotowano pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent znajduje się w szpitalu, został odizolowany.

„Przed chwila Państwowy Instytut Higieny czyli Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował mnie, że mamy właśnie pierwszy potwierdzony przypadek [małpiej ospy w Polsce]. Bo tych podejrzeń mieliśmy około 10, próbki są badane” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„Więc 10 czerwca to ten pierwszy dzień, kiedy mamy pierwszy przypadek” – dodał.

Z informacji przekazanych na konferencji wynika, że pacjent przebywa w szpitalu, jest odizolowany. Został przeprowadzony wywiad sanitarno-epidemiologiczny.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, do 8 czerwca zgłoszono 704 potwierdzone przypadki małpiej ospy w osiemnastu krajach Unii Europejskiej i 473 potwierdzone przypadki w dziesięciu krajach spoza UE.

Najwięcej przypadków zanotowano dotychczas w Wielkiej Brytanii (321), Hiszpanii (198), Portugalii (191), Niemczech (113), Kanadzie (81) i Francji (66).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments