Polacy nie chcą powrotu niedziel handlowych. Mimo tego, że mogłoby to pomóc po epidemii

240

Parę dni temu pojawiły się plotki o tym, że galerie handlowe będą otwarte już w maju. Możliwe, że przywrócenie stałych handlowych niedziel pomogłoby rynkowi odrobić ostatnie straty. Czy jednak aby na pewno?

Przywrócenie handlu w niedziele usprawni przepływ klientów, którzy dziś stoją w długich kolejkach. Pozwoli na bardziej równomiernie rozłożenie sprzedaży, co będzie korzystne zarówno dla klientów, jak i sprzedających – twierdziła w rozmowie z money.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Tyle że rząd ponoć w ogóle o tym nie myśli. Co zaś sądzą sami Polacy? Wyniki ostatniego badania mogą poważnie zaskoczyć.

W niedzielę do sklepu? Nieee…

Z badania przygotowanego przez firmę Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że odsetek przeciwników handlu w niedziele wzrósł z 31 proc. w 2018 r. do 34 proc. na koniec minionego roku. Odsetek zwolenników spadł z 33 do 30 proc. Dla 36 proc. badanych kwestia te jest dziś obojętna – te dane przedstawił „Puls Biznesu”.

Ponoć Polacy już przyzwyczaili się do zmiany. To też sugeruje raport Santander Consumer Bank. Z niego dowiadujemy się, że niemal 70 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele w ogóle im nie przeszkadza. Nie odpowiada on jedynie co czwartemu z nas.

Niemal połowa Polaków nie chce wręcz powrotu do handlowych niedziel. 38 proc. widzi jednak taką potrzebę.

Aż 63 proc. osób twierdzi, że już przyzwyczaiło się do robienia zakupów w inne dni, poza niedzielą. Jedna czwarta uważa, że nie ma to dla nich znaczenia. Ci ostatni robią jednak zakupy głównie przez sieć. 34 proc. wybiera te sklepy, które mimo ograniczenia są otwarte – chodzi więc o sieć Żabka. Przypomnijmy, że punkty handlowe tej sieci działają jako punkty pocztowe, a więc niedzielny zakaz ich nie dotyczy.

Już nie zrobimy zakupów w niedzielę?

Wiele więc wskazuje na to, że możemy zapomnieć o powrocie handlowych niedziel. Chyba że straty wywołane epidemią będą większe, niż myślimy, i rząd podejmie nowe decyzje, by szybciej reaktywować gospodarkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments