Dzień Inwestora Indywidualnego

NFT obrazu polskiego malarza zostało sprzedane za ponad pół miliona złotych

Udostępnij

NFT znanego obrazu zostało sprzedane za 552 tys. zł. Chodzi o pracę „Dlaczego jest raczej coś niż nic” Pawła Kowalewskiego. Dzieło sztuki zostało w czwartek sprzedane na licytacji.

NFT obrazu za ponad pół miliona złotych

Obraz „Dlaczego jest raczej coś niż nic” Pawła Kowalewskiego trafił na licytację domu aukcyjnego DESA Unicum. Organizatorzy aukcji podkreślili, że obraz to pierwsze dzieło sztuki w formie NFT sprzedane w ten sposób w Polsce.

Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym – powiedział Juliusz Windorbski, prezes spółki DESA.

Obraz „Dlaczego jest raczej coś niż nic” został namalowany przez Pawła Kowalewskiego w 1986 roku. Niestety uległ zniszczeniu w 1997 roku. Stało się to w czasie tzw. powodzi stulecia – pracownia artysty została zalana. Teraz obraz odtworzono z wykorzystaniem technologii blockchain.

Paweł Kowalewski to jeden z najważniejszych artystów lat 80., członek legendarnego kolektywu artystów „Gruppa”. Jego dzieła do dziś stanowią ważny i pełen ironii komentarz wobec represji reżimu totalitarnego, dając świadectwo nie tylko traumatycznym przeżyciom Polaków, ale i ich drodze ku wolności”.

Na czwartkowej licytacji pięć innych prac sprzedano za ponad 1 mln zł. Za trzy prace Wojciecha Fangora uzyskano łączną cenę 6,2 mln zł. Na aukcji zlicytowano też dzieła twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej: Victora Vasarely’ego (z których dwie zostały sprzedane za kwoty powyżej 1 mln zł), Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego czy Andrzeja Nowackiego. DESA chce też wejść na warszawską giełdę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również