Netflix i YouTube obniżą jakość filmów! Wszystko przez koronawirusa

247

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 niemal do góry nogami wywraca dotychczas obowiązujący porządek społeczny. Niemal wykładniczo rosnąca ilość osób zakażonych sprawiła, że odwołano imprezy masowe i koncerty oraz pozamykano galerie handlowe, kina, muzea czy teatry. Fakt ten sprawił, że wielu Europejczyków spędza ostatnie dni nie opuszczając swoich mieszkań i domów.

Wiele osób z pewnością wykorzysta czas wolny na nadrobienie zaległości w czytaniu książek czy oglądaniu seriali. Miliony ludzi „uziemionych” w domach to jednak nie lada wyzwanie dla sieci streamingowych. Sytuacja jest na tyle poważna, iż zaniepokoiła ona nawet Komisję Europejską, która uważa, że serwisy rozrywkowe za bardzo blokują internet w tych ciężkich czasach.

Komisja Europejska apeluje do Netflixa: Obniżcie jakość obrazu

Komisja Europejska uważa, że nadmierny „netflixowy” transfer danych może szkodzić innym instytucjom, które przecież też bardzo potrzebują dziś być online. Na przykład służbie zdrowia bądź szkołom – które starają się organizować zajęcia przez internet.

– Platformy streamingowe, operatorzy telekomunikacyjni i w końcu użytkownicy – wszyscy ponosimy odpowiedzialność za zapewnienia sprawnego funkcjonowania internetu podczas walki z koronawirusem – stwierdził komisarz Thierry Breton apelując tym samym do Netflixa o czasowe obniżenie jakości obrazu. 

Netflix ograniczy jakość transmisji

Netflix zdecydował się zareagować na prośbę Komisji Europejskiej. By zachować przepustowość sieci w czasie kryzysu związanego z koronawirusem, platforma przez najbliższe 30 dni ograniczy jakość transmisji strumieniowej dla europejskich abonentów.

– Szacujemy, że ograniczy to ruch w sieciach europejskich o około 25%, zapewniając jednocześnie dobrą jakość usług dla naszych członków – podkreślił rzecznik platformy Netflix w oświadczeniu.

YouTube obniży jakość filmów

Do zaleceń Komisji Europejskiej zamierza dostosować się również platforma YouTube, która obniży, która obniży domyślną jakość wyświetlanych filmów na swojej platformie. Oznacza to, że wszystkie filmy publikowane na YouTube będą domyślnie wyświetlane w jakości standard definition, a nie high definition.

Wybierz Wi-Fi zamiast „transmisji danych”

Unijny komisarz Thierry Breton apeluje również do samych konsumentów o rozwagę i wskazuje, byśmy w tych trudnych czasach korzystali z Wi-Fi, a nie np. internetu oferowanego przez operatorów sieci komórkowych w ramach „transmisji danych”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments