Neodymem nazywamy rzadki metal, który w stopie z innymi metalami takimi mi jak żelazo pozwala na wyprodukowanie najsilniejszych znanych nam magnesów, dostępnych bez problemu dla każdego. Magnesy neodymowe charakteryzują się długowiecznością, ponieważ utrata przez nie pola magnetycznego wynosi zaledwie 1% w przeciągu roku.
Co to jest ten neodym?
Oznacza to, że neodym rozmagnesuje się dopiero po 100 latach w normalnych warunkach. Dzięki sile i właśnie długowieczności magnesy neodymowe mogą być spokojnie stosowane zarówno do mniejszych jak większych akcesoriów i urządzeń, które nie mogą nas zawieść.
Czy neodym jest lepszy od stosowanych od lat magnesów ferrytowych?
Magnesy neodymowe charakteryzują się przede wszystkim dużo większą siła przyciągania, w porównaniu do klasycznych magnesów ferrytowych. Są odporne na wysokie temperatury, trudno je rozmagnesować, a także są zdecydowanie estetyczniejsze, jeżeli jest potrzeba zamontowania ich w widocznym miejscu. Tymczasem magnesy ferrytowe można rozmagnesować w dużo łatwiejszy sposób. Nie wytrzymują temperatury powyżej około 250 stopni Celsjusza. Są jednak odporne na zarysowania i ukruszenia. Oba rodzaje magnesów znajdują zastosowanie w różnych przedmiotach i usługach, ciężko więc jest wskazać, który jest lepszy, bo nie na samej sile przyciągania polegają możliwości ich wykorzystania.
Gdzie jest wykorzystywany neodym, a gdzie ferryt?
Z powyższego akapitu można wyciągnąć jeden prosty wniosek, że neodym jest po prostu dużo silniejszy, a na dodatek ładniejszy. Pojawia się, więc pytanie, po co w ogóle stosować magnesy ferrytowe? Okazuje się, że mniejsza siła przyciągania, jak i możliwości dopasowania magnesów do różnych potrzeb sprawiają, że ferrytowe magnesy także są potrzebne. Używane są one na przykład przy tablicach magnetycznych. Zastosowanie dużej powierzchni magnetycznej przekreśla neodym w momencie, kiedy magnes musi być łatwy do usunięcia. Pamiętajmy, że im większa powierzchnia magnesu, a więc pola magnetycznego, tym silniej się trzyma. Robiąc duże elementy edukacyjne do tablic, nie da się wykorzystać neodymu tak, aby dzieci mogły korzystać z możliwości. Ponadto neodym jest na tyle silny, że może zakłócać dużo bardziej pracę takich urządzeń, jak, choćby rozruszniki. Jest za to świetny do potrzeb silnego połączenia małych elementów. Z neodymu korzystają zarówno przemysł ciężki, jak i na przykład producenci zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci typu neocube.