Nawet 27 tys. dopłaty na zakup auta. Rusza program „Mój elektryk”

632

Według badań, aż 50 proc. Polaków chciałoby w przyszłości kupić auto elektryczne. Tymczasem, udział takich aut we wszystkich samochodach w kraju to obecnie zaledwie 0,5 proc. Wkrótce promocje te mogą jednak ulec zmianie. Wszystko za sprawą ruszającego już w lipcu br. programu dopłat „Mój elektryk”.

Osoby myślące o zakupie nowego auta elektrycznego będą mogły skorzystać z dofinansowania, które znacząco zmniejszy cenę samochodu. W ten sposób Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) chce zachęcić klientów indywidualnych do zakupu samochodów, które obecnie są nabywane przede wszystkim w leasingu.

Mój elektryk to program dopłat do pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych i wodorowych. NFOŚiGW przeznaczy na ten cel 500 mln zł. Realizację programu przewidziano zaś na lata 2021-2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków.

W przypadku osób fizycznych wsparcie wyniesie 18 750 zł, a dla tych z Kartą Dużej Rodziny aż 27 000 zł.

W ten sposób poza efektem ekologicznym NFOŚiGW chce uzyskać także efekt społeczny – upowszechnienie pojazdów elektrycznych w rodzinach wielodzietnych. W ich przypadku nie obowiązuje także limit ceny pojazdu.

Pozostali adresaci programu mogą liczyć na dofinansowania, których poziom będzie zależał od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Mogą się przy tym ubiegać o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu.

Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online, przy minimum formalności. Dofinansowanie dla osób fizycznych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać wystarczy wypełnić prosty wniosek elektroniczny. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji.

Przedstawiając nowy program dopłat do zakupu pojazdów zeroemisyjnych, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska poinformował, że od 12 lipca wnioski o dotacje na zakup pojazdów mogą składać osoby fizyczne, a za kilka tygodni taką możliwość otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.

– Dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych w nowym programie będą mogły dostać także firmy, organizacje i samorządy, wsparcie obejmie też leasing pojazdu – wskazał wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski dodając, że bez względu na formę finansowania pojazdu – zakup, leasing, najem – warunki wsparcia będą takie same.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments