Znamy Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19

koronawirus

Dziś wystartowały szczepienie na koronawirusa w Wielkiej Brytanii. W Polsce zaś poznaliśmy szczegóły programu szczepień, jakie przygotował nasz rząd. Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Parę istotnych informacji podał też szef resoru zdrowia.

Szczepienie dla wszystkich!

Dworczyk wyjaśnił, że szczepionki będą darmowe, a zaszczepienie się dobrowolne. Z kolei cały proces podawania medykamentu ma być „przyjazny dla obywatela”.

Szczepienia zaczną się w styczniu, ale podkreślamy, że dokładny termin jest uzależniony od producenta, dopóki producent nie uzyska wszystkich zgód, aby te szczepionki były używane na terenie UE, nie rozpoczniemy dystrybucji i programu szczepień – podał pierwszy konkret.

Państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie stanu zdrowia osób zaszczepionych. Będzie utworzony ich centralny rejestr i system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego – informował.

Warto się zaszczepić bo…

Jakie są zachęty dla osób, które się zaszczepią? Będzie to: zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia, zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19, a także nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.

Powyższe to jednak „pakiet minimum”. Niedzielski dodał, że „gdy tylko zapoznamy się z charakterystykami poszczególnych produktów” podjęta zostanie decyzja o dodatkowych zachętach.

Z kolei szef KPRM został zapytany o to, czy jednym z benefitów dla osób, które się zaszczepią, będzie możliwość nieużywania już maseczek. – Nie ma w tej chwili takich zapisów w dokumencie, które mówiłyby o nienoszeniu maseczki – odparł Dworczyk.

Niedzielski dodał, że planowane jest też prowadzenie kampanii medialnych o szczepieniach, w tym założenie specjalnego serwisu na ten temat. Polacy mają też nie martwić się o jakość szczepionki, bowiem każdy lek, jaki pojawia się w kraju, jest szczegółowy badany.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments