Znamy szczegóły programu szczepień na COVID w Polsce

419

Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień. Wiadomo, że zakontraktowano aż 60 milionów dawek szczepionki na Covid-19 i to od 6 dostawców.

Narodowy Program Szczepień

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że dokładnie tydzień temu w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia na Covid-19.

To bardzo ważny moment, w którym Europa przystępuje do kontrofensywy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia – powiedział szef rządu.

Poinformował przy tym, że Polska także ma już swój Narodowy Program Szczepień.

– Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek już dzisiaj od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne – przekazał. – Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. To już dzisiaj zabudżetowane około 3 mld zł, ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę – oświadczył szef rządu.

Za darmo i tylko dla tych, którzy chcą się zaszczepić

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień zakłada, że szczepionki będą całkowicie darmowe i zarazem dobrowolne.

Postaramy się, by były dostępne także dla tych, którzy dziś są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść, z różnych względów, zdrowotnych przede wszystkim, dla osób starszych, dla osób niepełnosprawnych. Chcemy chronić najsłabsze osoby naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności – powiedział szef rządu.

Według niego, „moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym”.Według specjalistów dziś to jest jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze – dodał.

Poinformował też, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej zapytał, dlaczego nie można skrócić okresu, w którym Europejska Agencja Leków podejmuje decyzje odnośnie szczepionek. To zasadne pytanie, bowiem „w Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii te decyzje zapadają szybciej”. Być może o parę dni uda się skrócić ten okres, bo moim zdaniem warto walczyć o każde kilka dni, o każdy tydzień, dwa tygodnie – powiedział szef rządu.

Poprzedni artykułMilton Essex zadebiutuje na NewConnect 17 grudnia
Następny artykułPlayWay, R. Cymerman i R. Lewandowski tworzą wspólną spółkę
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments