Naprawa chłodnic samochodowych. Co warto wiedzieć?

Udostępnij

Naprawa chłodnic samochodowych. Co warto wiedzieć?Chłodnica samochodowa to część, której awaria może być katastrofalna w skutkach. Zignorowanie jej uszkodzenia może doprowadzić do tak poważnej awarii, że jedynym rozwiązaniem na ponowne uruchomienie samochodu będzie generalny remont silnika lub jego całkowita wymiana. W tym artykule opiszemy sposób działania tej części i to jak przebiega naprawa chłodnic samochodowych i czy ma ona w ogóle sens.

Działania chłodnicy samochodowej

Chłodnica samochodowa to, jak można się łatwo domyślić, część układu chłodzenia samochodu osobowego. Jednak słowo „część” nie oddaje w pełni roli, jaką chłodnica w tym układzie spełnia. Nie jest ona bowiem pierwszą lepszą częścią tego układu, ale wręcz jego sercem. Zadaniem całego układu chłodniczego jest bowiem odbieranie ciepła z silnika i odprowadzanie go do otoczenia. Tym drugim zajmuje się omawiana chłodnica samochodowa.

Chłodnica samochodowa jest zbudowana z szeregu cienkich rurek połączonych ze sobą blaszkami, przez które przepływa ogrzany w silniku płyn chłodniczy. Taka, a nie inna budowa chłodnicy sprawia, że ciepło zmagazynowane w płynie chłodniczym może przenieść się do otoczenia i całkowicie opuścić silnik.

Chłodnicy są zazwyczaj zbudowane z aluminium. Dzieje się tak, ponieważ metal ten ma niemal najlepsze właściwości, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła, a jest przy tym stosunkowo tani. Aluminium ma też jednak swoją wadę, jest metalem stosunkowo miękkim. To w połączeniu z umiejscowieniem chłodnicy na samym przodzie samochodu sprawia, że element ten uszkadza się niezwykle łatwo. Co więcej, w starszych samochodach chłodnica może uszkodzić się pod wpływem czynników chemicznych i stracić szczelność bez wyraźnego powodu.

Tak jak już pisaliśmy, jazda z uszkodzoną chłodnicą może być bardzo niebezpieczne. Może bowiem doprowadzić i przegrzania, a następnie zatarcia silnika.

Naprawa uszkodzonej chłodnicy

Naprawa uszkodzonej chłodnicy to zwykle wydatek sięgający kilkuset złotych, a trudno o gwarancje, że naprawiana chłodnica znów nie straci szczelności i nie doprowadzi do unieruchomienia samochodu, jej naprawa bowiem często ogranicza się do zalutowania dziur. Często rozsądniejszym pomysłem jest więc wymienienie całej chłodnicy na nową. Jest to rozwiązanie pewniejsze, a często w dłuższym rozrachunku również tańsze.

Najnowsze

Zobacz również