Jak doskonale wiemy, polska energetyka wciąż w największym stopniu bazuje na węglu brunatnym i węglu kamiennym. Co więcej, średni wiek elektrowni w Polsce wynosi 47 lat, a największy udział w mocy mają elektrownie, które powstały w latach siedemdziesiątych. Jakie w takim razie mamy największe elektrownie w naszym kraju? Ranking top 10 zostanie przedstawiony poniżej. Okazuje się, że wszystkie miejsca w nim zajęły elektrownie węglowe. 10. pozycja należy do:
Miejsce 10 – Elektrownia Łaziska
Elektrownia Łaziska znajduje się w miejscowości Łaziska Górne położonej na Górnym Śląsku i jest jedną z najstarszych elektrowni na węgiel kamienny w Polsce. Powstała w 1917 roku, zaś w latach 1927-1953 była największą elektrownią w naszym kraju. Dziś obiekt dysponuje 6 blokami energetycznymi o łącznej mocy zainstalowanej 1155 megawatów. Elektrownia jest trzecią największą na Śląsku i odpowiada za 4,2% produkcji energii w Polsce. Obiekt należy do spółki Tauron.
Miejsce 9 – Elektrownia Pątnów
Elektrownia Pątnów znajduje się na przedmieściach Konina i wchodzi w skład grupy elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, które w sumie dysponują mocą 2512 megawatów i odpowiadają za około 8,5% krajowej produkcji energii. Wszystkie elektrownie z grupy są opalane węglem brunatnym, zaś największym producentem energii z tej grupy elektrowni jest Pątnów o mocy osiągalnej 1200 MW. Pierwszy blok energetyczny w elektrowni Pątnów uruchomiono w 1967 roku. Dziś właścicielem tego obiektu jest spółka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Miejsce 8 – Elektrownia Dolna Odra
Elektrownia Dolna Odra wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra i jest opalana węglem kamiennym. Zespół składa się z trzech elektrowni: mieszczących się w Szczecinie elektrownie Pomorzany o mocy 134,2 MW i Szczecin o mocy 68,5 MW oraz położonej w Nowym Czarnowie koło Gryfina Dolna Odra o mocy aż 1362 megawatów. Energia produkowana przez Zespół Elektrowni Dolna Odra odpowiada za 5% krajowej produkcji. Właścicielem Zespołu elektrowni jest Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Miejsce 7 – Elektrownia Turów
Elektrownia Turów znajduje się w Bogatyni w powiecie zgorzeleckim, na styku granic Polski, Czech i Niemiec, obok kopalni węgla brunatnego, a jej właścicielem jest Polska Grupa Energetyczna. Elektrownia działa od 1962 roku, a w 2005 roku zakończyła się kompleksowa modernizacja tego opalanego węglem brunatnym obiektu. Był to jeden z największych procesów inwestycyjnych w Europie Środkowej dzięki czemu jest najnowocześniejszą w kraju elektrownią opalaną węglem brunatnym. Dysponuje sześcioma nowoczesnymi blokami z kotłami fluidalnymi o wysokiej sprawności. Jej moc osiągalna wynosi obecnie 1499 megawatów. Elektrownia Turów i Kopalnia Turów wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Miejsce 6 – Elektrownia Rybnik
Elektrownia Rybnik to druga największa elektrownia na Śląsku. Dysponuje ona mocą 1800 megawatów i zasilana jest węglem kamiennym. Pierwsze bloki energetyczne w tym obiekcie uruchomiono w latach 1972-1974, dziś znajduje się tu 8 bloków energetycznych. Od stycznia 2020 roku należy ona do Grupy Kapitałowej Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Miejsce 5 – Elektrownia Połaniec
Elektrownia Połaniec, położona we wsi Zawada koło Połańca w województwie świętokrzyskim, to opalany węglem kamiennym obiekt, funkcjonujący od 1979 roku – wówczas uruchomiono pierwszy blok energetyczny. Dziś elektrownia liczy osiem bloków o łącznej mocy 1882 megawatów. Dzięki instalacji współspalania biomasy z węglem kamiennym, należąca do Grupy Kapitałowej Enea, Elektrownia Połaniec jest jednym największych producentów energii odnawialnej w Polsce.
Miejsce 4 – Elektrownia Jaworzno III
Elektrownia Jaworzno III dysponuje mocą w wysokości 2255 megawatów, co sprawia, że to do niej należy miano największej elektrowni na Śląsku. Historia elektrowni Jaworzno III sięga 1969 roku, kiedy opracowano projekt budowy elektrowni o mocy docelowej 1000-2000 MW. W 1977 roku powstał pierwszy blok energetyczny. Paliwem elektrowni jest węgiel kamienny. Dziś właścicielem obiektu jest spółka Tauron.
Miejsce 3 – Elektrownia Opole
Opalana węglem kamiennym, zlokalizowana w Opolu, przy ujściu rzeki Mała Panew do Odry, Elektrownia Opole dysponuje sześcioma blokami energetycznymi o łącznej mocy 3342 megawatów. Pierwsze cztery bloki energetyczne zostały uruchomione w latach 1993-1997, natomiast w latach 2014-2019 została przeprowadzona rozbudowa o dwa kolejne bloki. Inwestycja ta kosztowała 11,6 miliarda złotych. Właścicielem obiektu jest Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Miejsce 2 – Elektrownia Kozienice
Elektrownia Kozienice, zlokalizowana w Świerżach Górnych koło Kozienic w województwie mazowieckim, pod względem mocy jest drugą największą elektrownią w Polsce i największą siłownią opalaną węglem kamiennym. To zawodowa elektrownia systemowa, blokowa, kondensacyjna z otwartym układem chłodzenia skraplaczy z Wisły. Łączna moc 11 bloków energetycznych wynosi aż 4016 megawatów. Decyzję o jej budowie podjęto w 1968 roku, a pierwsze bloki energetyczne zostały oddane do eksploatacji 4 lata później. W 1988 rozpoczęto prace nad modernizacją elektrowni, które ostatecznie były prowadzone aż do 2020 roku. Elektrownia Kozienice jest własnością Grupy Kapitałowej Enea.
Miejsce 1 – Największa elektrownia w Polsce – Elektrownia Bełchatów
Elektrownia Bełchatów to nie tylko największa opalana węglem brunatnym elektrownia w Polsce, ale także w Europie. Położona jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim w miejscowości Rogowiec. Moc Elektrowni Bełchatów to niewiarygodne 5102 megawatów, co stawia ją w gronie 25 największych elektrowni świata. Obiekt jest zlokalizowany obok największych w Polsce złóż węgla brunatnego. W elektrowni działa 12 bloków energetycznych (11 o mocy 370-390 MW i jeden o mocy 858 megawatów). Produkowana tu energia stanowi aż 20% krajowej produkcji, zaś prąd z tego obiektu jest najtańszy w kraju. Dzięki temu Elektrownia Bełchatów jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Decyzja o budowie obiektu zapadła w 1975 roku, pierwszy blok energetyczny zaczął działać w 1988 roku. Właścicielem elektrowni jest Polska Grupa Energetyczna (PGE).
Kopalnia węgla Brunatnego Bełchatów
Węgiel spalany w Elektrowni Bełchatów pozyskiwany jest z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych. W ramach ciekawostki warto dodać, że jest to największa kopalnia węgla brunatnego w Polsce, a także największa dziura w ziemi w Europie. Liczy sobie ona ponad 12 kilometrów długości, 3 kilometry szerokości i 200 metrów głębokości. Rocznie w Bełchatowie wydobywa się około 40 milionów ton tego surowca, dzięki czemu jest on najtańszym węglem na rynku.