Najpopularniejsze gadżety dla graczy. Ile kosztują gamingowe akcesoria?

904
Zadowolony gracz na PC

Branża gamingowa w ostatnich latach zyskuje na popularności w iście zawrotnym tempie. Każdego tygodnia gry, o których aktualnie jest “głośno” sprzedają się w milionach egzemplarzy. Mało tego – w okresie lockdownów i pandemii COVID-19 grono wielbicieli tej formy spędzania wolnego czasu znacząco się powiększyło. Inne typowo rozrywkowe branże, jak filmowa czy muzyczna, mogą tylko jej pozazdrościć zdolności szybkiego rozwoju.

Ponadto, nic w tej chwili nie zapowiada zmiany tego trendu, gaming to nie tylko teraźniejszość, ale również przyszłość i będzie jedynie zyskiwać na znaczeniu. Co jednak istotne fascynacja tą branżą nie kończy się już tylko na samych grach wideo. Nie jest żadną tajemnicą, że dziś także producenci rozwiązań technologicznych prześcigają się w coraz to nowszych akcesoriach dedykowanych graczom.

Którymi z nich warto się zainteresować, aby jeszcze polepszyć swoje wrażenia z grania w ulubione tytuły? Z jakimi kosztami wiążą się takie gadżety? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od:

Fotel dla gracza Fotel gamingowy

Wygoda i ergonomia to właściwie rzecz esencjonalna, jeżeli mówimy o doznaniach z gier wideo. Dobry, wygodny i zapewniający odpowiednie podparcie dla kręgosłupa fotel to absolutna podstawa dla gracza. Wybór jest tutaj szeroki, jednak zdecydowana większość produktów na rynku gamingowym, to fotele o klasycznej konstrukcji kubełkowej. Na jakie elementy zatem warto zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności na dostęp do wielu opcji regulacji. Zmiana nachylenia oparcia, regulacja wysokości i odchylenia fotela oraz podłokietników to absolutne minimum byśmy mogli optymalnie dopasować fotel do naszej budowy ciała i zapewnić naszemu kręgosłupowi w pełni bezpieczną pozycję.

Z jakim wydatkiem wiąże się taki gamingowy fotel? Od 800 złotych wzwyż. Modele najwyższej klasy, wyprodukowane z najlepszych materiałów mogą wiązać się nawet z wydatkiem przekraczającym 3 tysiące złotych.

Kontroler

Absolutną podstawą wyposażenia każdego gracza, który lubi spędzać godziny, choćby na produkcjach zręcznościowych, jest dobry konsolowy kontroler. Rynek oczywiście zdominowany jest obecnie przez dwa urządzenia tego typu.

Kontroler Microsoft Xbox Series S/X

Pierwszym z nich jest klasyczny kontroler firmy Microsoft do konsoli Xbox Series S lub Series X. Wszystko za sprawą szerokiej kompatybilności nie tylko z komputerami, ale i smartfonami czy tabletami. Kontroler ten można połączyć z komputerem na kilka różnych sposobów. Kontrolery

Pierwszą i tą najpewniejszą opcją jest klasyczny kabel. Model ten można podłączyć do komputera zwykłym kablem USB-C. Na pokładzie kontrolera znalazł się także moduł Bluetooth, który umożliwia połączenie bezprzewodowe, zarówno z komputerem, jak i urządzeniami mobilnymi. Ostatnią opcją jest skorzystanie z dedykowanego adaptera, który niweluje opóźnienia i umożliwia podłączenie do kontrolera słuchawek, oczywiście wszystko odbywa się wtedy bezprzewodowo.

Cena? W przypadku oryginalnego sprzętu od Microsoftu trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 270 złotych.

Kontroler Sony PlayStation 5 DualSense

Alternatywą dla kontrolerów od Microsoftu, jest propozycja Sony. PlayStation 5 DualSense to także bardzo zaawansowany kontroler. Co więcej niektóre gry na komputery osobiste obsługują większość, o ile nie wszystkie, magiczne funkcje tego urządzenia. Adaptacyjne spusty czy wibracje haptyczne doczekały się swojego wsparcia w niektórych tytułach dostępnych na PC.

Kontroler od firmy Sony ma jednak kilka podobieństw do tego, który oferuje konkurencja, czyli Microsoft, a mowa tutaj o sposobie podłączenia do komputera. W tym wypadku mamy dwie opcje – kabel USB-C oraz bezprzewodowe połączenie Bluetooth.

Co ciekawe, za kontroler Sony PlayStation 5 DualSense trzeba zapłacić nieco więcej niż za propozycję od Microsoftu. Cena wynosi około 300 złotych.

Klawiatura mechaniczna Klawiatura mechaniczna

Nowoczesne klawiatury gamingowe są konstruowane z myślą o graczach, którzy potrzebują do ultraszybkich rozgrywek wytrzymałych klawiszy reagujących błyskawicznie na dotyk, doskonałej stabilizacji i wygodnej regulacji parametrów rozgrywki.

W efekcie w ostatnich latach obowiązkowym narzędziem w rękach każdego prawdziwego miłośnika gamingu stały się klawiatury mechaniczne. Różnią się one od klawiatur membranowych przede wszystkim osadzeniem i wysokością klawiszy. W mechanicznych klawiaturach każdy przycisk jest umiejscowiony na osobnym przełączniku. Ten element jest kluczowy – od przełącznika zależy między innymi czas reakcji klawisza na dotyk, co przekłada się na efekty osiągane w rozgrywce.

Czym się kierować przy wyborze?

Jak wybrać odpowiednią klawiaturę mechaniczną? Warto wziąć pod uwagę takie elementy jak:

  • Parametry przełączników (skok, zakres ruchu, siła reakcji, podświetlenie)
  • Jakość obudowy
  • Rodzaj podświetlenia i efekty świetlne
  • Wbudowaną pamięć – niektóre klawiatury mogą przechowywać konfiguracje użytkownika i nawet przesyłać dane do chmury
  • Tryb Anti-Ghosting – blokowanie rejestracji widmowych klawiszy w momencie próby przekroczenia maksymalnej liczby przycisków, które klawiatura jest w stanie jednocześnie zidentyfikować
  • Wysokość klawiszy

Z jakim wydatkiem wiąże się klawiatura mechaniczna? Ich ceny – w zależności od producenta, jakości i funkcji – zawierają się w przedziale od 100 do 800 złotych.

Mysz gamingowa Myszki gamingowe

Nie jest żadną tajemnicą, że w przypadku pecetowych graczy kluczową rolę zarówno w kwestii komfortu rozgrywki jak i osiąganych przez nich wyników w grach online, odgrywa odpowiednia mysz. Sięgając po nią należy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj sensora – optyczny zawsze powinien być dla gracza lepszy niż laserowy, i jego rozdzielczość DPI – im wyższa tym lepsza, a ponadto powinna być regulowana.

Ponadto, mysz dla gracza bez rysuj nie musi być wygodna, dopasowana do jego preferencji dotyczących rozmiarów dłoni i używanego chwytu. Istotna jest zatem ergonomia i waga. Ogromną zaletę stanowi również duża liczba dodatkowych programowalnych przycisków czy w końcu stylistyka i dodatkowe elementy w postaci na przykład podświetlenia.

Z jakim wydatkiem wiąże się mysz gamingowa z prawdziwego zdarzenia? Jak łatwo się domyślić, ich ceny zależą od producenta, sensora, rozdzielczości DPI, kształtu czy ilości przycisków i dodatkowego podświetlenia. W praktyce tania mysz gamingowa wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych, a model najwyższej klasy – nawet 600 PLN.

Słuchawki gamingowe

Graczom, którzy cenią sobie bardzo dopracowaną, spektakularną warstwę audio we współczesnych, wysokobudżetowych produkcjach, z całą pewnością przydadzą się słuchawki gamingowe. Zapewniają one najwyższej klasy wrażenia z rozgrywki, bez jednoczesnego generowania hałasu, który może przeszkadzać innym domownikom.

Ponadto, jako że sesje z grami bywają długie, warto poszukać modelu o wysokiej ergonomii. Słuchawki dla graczy muszą więc przede wszystkim posiadać duże muszle z miękkim wykończeniem, które znaleźć powinno się również na wewnętrznej stronie pałąka. Słuchawki gamingowe

Dodatkowo, dla osób lubiących gry online, świetnym wyborem okaże się headset, czyli model słuchawek z wbudowanym mikrofonem. Umożliwi on bezproblemową komunikację z członkami swojej drużyny lub ogólnie innymi graczami. Ponadto, warto aby takie słuchawki były wyposażone w dodatkowe przyciski – choćby do regulacji głośności lub błyskawicznego wyłączenia mikrofonu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments