Najnowszy sondaż: PiS wygrałoby wybory, ale nie mogłoby rządzić

204

Znamy wyniki nowego badania poparcia dla partii politycznych Estymatora. Mamy dla PiS-u dwie wieści: jedna jest zła, druga dobra. Partia wygrałaby dziś wybory, ale raczej nie mogłaby rządzić.

PiS króluje w sondażu

Wybory nadal niezmiennie wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość i to z poparciem 39,2 proc. To wzrost poparcia o 0,8 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania z końcówki kwietnia.

Koalicja Obywatelska zyskała 0,1 pkt. proc. Dziś popiera ją więc 27,1 proc. respondentów.

Na podium znalazło się też miejsce dla Lewicy. Sojusz Nowej Lewicy i partii Razem zyskał 0,7 pkt. proc., więc dziś popiera go 11,2 proc. badanych. Polska 2050 Szymona Hołowni może pochwalić się 7,9 proc. głosów ankietowanych (spadek poparcia o 0,1 pkt. proc.).

Do tego zestawu doszłaby też PSL-Koalicja Polska (6,4 proc. spadek o 0,3 pkt. proc.) oraz także Konfederacja, którą popiera 5,9 proc. ankietowanych, czyli o 1,4 pkt. proc. mniej, niż pod koniec kwietnia.

Do Sejmu nie wszedłby Kukiz’15, bowiem ruch znanego rockmena popiera 2 proc. ankietowanych, czyli o 0,2 pkt. proc. więcej, niż dwa tygodnie temu. Opcję „inni” wskazało 0,3 proc. pytanych. Tradycyjnie w sondażach pracowni Estymator pod uwagę nie bierze się wyborców niezdecydowanych.

Podział mandatów

Jak te wyniki przekładają się na liczbę posłów poszczególnych partii? Według wyliczeń portalu dorzeczy.pl, dla którego sondaż był przeprowadzony, PiS miałby w Sejmie 219 parlamentarzystów, KO 140 posłów, Lewica – 43. Z kolei Polska 2050, PSL i Konfederacja odpowiednio 30, 19 i 8. Jednego posła miałaby Mniejszość Niemiecka.

Jak widać, PiS, by nadal rządzić krajem, potrzebowałby koalicjanta. Problemem jest to, że Konfederacja – naturalny sojusznik PiS – miałaby jedynie 8 posłów. To za mało, by obie partie miały większość w Sejmie. Koalicja PiS-u z KO czy Polska 2050 odpada. Możliwy byłby jeszcze sojusz z Lewicą i PSL (choć to nadal mało prawdopodobny scenariusz).

Wybory do Sejmu i Senatu (jeśli odbędą się zgodnie z terminem) będą miały miejsce jesienią 2023 r. Partiom pozostało już mało czasu, by przemyśleć swoje strategie wyborcze.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 maja 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych Polaków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments