Osoby, które chcą założyć i uruchomić swoją pierwszą stronę internetową muszą podjąć kilka kluczowych działań. Jednym z nich jest zakup hostingu. Decyzja o wyborze powinna być odpowiednio przemyślana i wynikająca z naszych potrzeb.
Czym jednak tak naprawdę jest hosting? Jakie są jego rodzaje? Jak wybrać odpowiednią usługę tego typu i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione poniżej:
Czym jest hosting stron internetowych? 
Hosting stron internetowych to usługa, która udostępnia przestrzeń na specjalnym serwerze, służącym do obsługi ruchu internetowego. Na jego wydzielonym obszarze użytkownik może przechowywać pliki stron internetowych, bazy danych, obrazy czy wiadomości poczty e-mail.
Hosting jest niezbędny do tego, by stworzyć własną stronę internetową, sklep internetowy czy bloga. Dlatego w uproszczonej nomenklaturze możemy powiedzieć, że hosting to dom dla strony internetowej. Dzięki niemu jest ona widoczna w sieci.
Serwer jest natomiast fizycznym urządzeniem podobnym do komputera PC i składa się z podobnych części. Jednak poszczególne podzespoły służą do czegoś innego niż w przypadku przeciętnego komputera. Najważniejsze z nich to:
- Dysk twardy – odpowiada za przechowywanie danych. Różnica między dyskiem w serwerze a dyskiem w PC jest natomiast taka, że ten pierwszy służy do udostępniania zasobów innym użytkownikom, a drugi obsługuje jedno urządzenie
- Pamięć RAM – odpowiada za to, jaka liczba użytkowników może odwiedzić stronę w tym samym czasie oraz jaką ilość danych może przetworzyć w danej chwili
- Procesor – wpływa na to, jak szybko serwer jest w stanie wygenerować stronę
Rodzaje hostingu
Przeglądając oferty firm, które zajmują się hostingiem, natrafimy na jego różne rodzaje. Wybór jest szeroki dlatego, by umożliwić dobranie odpowiedniego rozwiązania, kierując się wielkością strony, przewidywanym ruchem czy możliwością rozwoju w przyszłości.
Obecnie najpopularniejsze rodzaje hostingu to:
- Hosting współdzielony
- Hosting w chmurze
- Hosting VPS
- Serwer dedykowany
Hosting współdzielony
Hosting współdzielony to zwykle najtańsza opcja, dedykowana małym czy początkującym stronom internetowym. Rozwiązanie to polega na tym, że kilkadziesiąt witryn korzysta z tego samego serwera. Dlatego można wybrać ten rodzaj hostingu, jeśli nie spodziewamy się dużego ruchu na stronie.
Ma on jednak pewne wady – w związku z tym, iż dzielimy pliki i bazy danych z innymi oraz mamy wspólny adres IP, niesie to za sobą większe niebezpieczeństwo. Jednocześnie musimy liczyć się z tym, że hosting współdzielony często słabo radzi sobie z nagłymi wzrostami ruchu.
Czasami wystarczy, że jedna witryna, która znajduje się na tym samym serwerze, zaliczy wzrost, a przez to ucierpią wszystkie inne działające w tym samym miejscu.
Hosting w chmurze
Hosting w chmurze to ulepszona wersja hostingu współdzielonego. Jego zasada działania opiera się na połączeniu ze sobą różnych serwerów, które działają w chmurze. Dzięki temu cloud hosting dobrze radzi sobie z dużym ruchem – jeśli jeden serwer nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zapytań, jego zadanie przejmuje drugi.
Serwer hostingowy w chmurze zapewnia osobiste i dedykowane zasoby danych biznesowych. Jest również odpowiedni dla szybko rozwijających się firm, które wymagają większej pamięci i bardziej zaawansowanych funkcji.
Hosting w chmurze może być zarządzany lub niezarządzany, co oznacza, że albo zadanie zostanie wykonane automatycznie, albo konieczna będzie konserwacja serwera.
Hosting VPS
Hosting VPS to nic innego, jak serwer współdzielony dzięki metodom wirtualizacji na pojedynczej maszynie fizycznej – z reguły o wiele mocniejszy niż sam hosting współdzielony. Ten typ hostingu jest bardzo podobny do hostingu w chmurze, ale zarazem jest bardziej tradycyjny.
Hosting VPS pozwala także na zarządzanie dodatkowymi usługami. W dzisiejszych czasach ludzie koncentrują się na bardziej skalowalnym hostingu w chmurze, ponieważ jest on łatwiejszy w użyciu. Jednak hosting VPS może zająć się dużymi stronami internetowymi, więc nadal jest dość szeroko stosowany.
Hosting VPS to serwer dla bardziej zaawansowanych użytkowników, choć często możliwe jest dokupienie usługi zarządzania nim.
Serwer dedykowany
W przypadku serwera dedykowanego strona internetowa umieszczona jest na jednym, dedykowanym jej serwerze. Jest to odpowiedni wybór dla witryn, które generują bardzo duży ruch.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które kosztuje najczęściej sporo, a ponadto wymaga stałego nadzoru – każda ewentualna awaria powoduje problem z dostępnością strony.
Podobnie jak w przypadku hostingu VPS, przy wyborze serwera dedykowanego możliwe jest dokupienie opcji administrowania nim.
Dlaczego warto zainwestować w dobry hosting?
Najważniejszą zaletą korzystania z hostingu jest niezawodność. Jeśli wybierzemy renomowaną, wysoko ocenianą i godną zaufania usługę hostingu, to dane naszej firmy będą bezpieczne. Innymi słowy, zyskujemy wysokie bezpieczeństwo.
Co więcej, każdy dostawca usług hostingowych oferuje jedną bezpłatną nazwę domeny i konto e-mail dla swoich klientów. Ma to na celu przyciągnięcie większej liczby klientów i poprawę reputacji firmy. My natomiast otrzymujemy wtedy nazwę domeny i oficjalne konto e-mail za darmo, co oznacza, że zaoszczędzisz trochę pieniędzy na tej części.
Kolejną korzyścią wynikającą z zakupu dobrze ocenianego hostingu jest uzyskanie bezpłatnego narzędzia do tworzenia witryn. Wbudowany w dany hosting kreator stron internetowych jest odpowiedzialny za to, aby nasza witryna wyglądała profesjonalnie.
Ponadto, co niezwykle istotne, każdy renomowany hosting zapewnia kontrolę nad zarządzaniem danymi. Oznacza to, że możemy publikować treści w dowolny sposób, w dowolnej kolejności i mamy pełną kontrolę nad tym, jak będą one wyglądać na naszej stronie internetowej.
Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?
Zabezpieczenia
W pierwszej kolejności – na zabezpieczenia, jakie dana usługa oferuje. Różnego rodzaju ataki to codzienność i nawet jeśli jesteśmy dopiero na początku swojej przygody ze stroną internetową, nie możemy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa.
Dlatego należy sprawdzić, jakie dokładnie zabezpieczenia oferuje firma hostingowa, której usługi planujemy wybrać. Najbardziej podstawowe to:
- Kopie zapasowe
- Szyfrowanie danych
- Zapobieganie atakom DDOS
- Aktualizacja oprogramowania
- Monitorowanie bezpieczeństwa
Miejsce na dane
Jeśli zakładamy bloga to nie potrzebujemy zbyt dużej przestrzeni na dane, nie warto więc za nią przepłacać. Jednak, gdy na naszej stronie planujemy udostępniać dużo zdjęć i filmów, to potrzebujemy już dużo miejsca na naszym serwerze.
Odpowiednio pojemny serwer będzie również dobry, jeśli planujemy szybko się rozwijać. Ponadto, trzeba pamiętać, że w pojemność określaną jako miejsce na dane wliczają się również wiadomości poczty e-mail.
Transfer danych i przepustowość
Choć w obecnych czasach większość firm oferuje nielimitowany transfer danych, to warto jednak zwrócić uwagę, czy mimo tego nie trafimy na jakieś ograniczenia.
Przekroczenie limitu skutkuje najczęściej ograniczeniem przepustowości, a przez to nasza strona zacznie działać wolniej i dostęp do niej będzie utrudniony. Dlatego należy zwrócić uwagę czy usługa którą wybieramy zawiera nielimitowany transfer danych.
Dostęp do bazy danych
Abyśmy mogli zainstalować jakiekolwiek Systemy Zarządzania Treścią – skrypty i aplikacje, za pomocą których tworzymy stronę internetową, w prosty sposób – potrzebujemy bazy danych MySQL.
Bazy danych to specjalny rodzaj plików przechowujących informacje na temat strony internetowej. Dzięki danym zapisanym w bazach strona WWW zajmuje mniej miejsca, a użytkownicy mogą korzystać z wielu funkcji witryny, takich jak wyszukiwarka.
Na każdą aplikację potrzebna jest nowa baza, więc ważne aby takie bazy danych znalazły się w ofercie hostingowej.
Wsparcie techniczne
Dobry host internetowy zapewnia swoim klientom również wsparcie techniczne. Nawet najmniejsze usterki mogą bowiem spowodować duże przestoje. Aby więc uniknąć problemów, musimy mieć bezbłędną witrynę biznesową.
W końcu, jako początkujący z całą pewnością będziemy mieć mnóstwo pytań i zapewne trochę kłopotów z zarządzaniem własnym serwerem. Z tego powodu najlepiej nawiązać współpracę z firmą hostingową, która będzie udzielać nam wsparcia i rozwiewać nasze wątpliwości nawet przez 24 godziny na dobę.
Bezpłatny okres próbny
Ponadto, renomowane firmy hostingowe oferują 14 lub 30 dni bezpłatnego okresu próbnego. Dzięki takiej usłudze możemy sprawdzić w praktyce, jak wygląda administrowanie stroną z wykorzystaniem danego narzędzia. Warto zatem skoncentrować się na ofertach firm, które taki okres testowy posiadają.
Ile kosztuje dobry hosting dla początkującego?
To, ile kosztuje hosting, uzależnione jest od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Każda z firm hostingowych prowadzi również własną politykę cenową, dlatego koszty za hosting są bardzo zróżnicowane. Zależne są głównie od przydzielonego miejsca, rodzaju serwera, zakresu usług, ale również od samego dostawcy.
Z całą pewnością najtańszy jest hosting współdzielony. Z reguły taka usługa będzie kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za pierwszy rok. Pierwszy hosting raczej nie powinien być drogi, gdyż tak naprawdę nie wiemy czy nasza przygoda z własną stroną będzie długa czy tylko tymczasowa.
Koniecznie należy zwrócić także uwagę na czas trwania umowy oraz na cenę usługi w przypadku chęci jej przedłużenia. Często zdarza się bowiem tak, że opłata za pierwszy rok jest bardzo niska, za to koszt za kolejny rok potrafi być już kilkukrotnie wyższy.
Hostingi dla początkujących godne polecenia
Zenbox
Na koniec prezentujemy propozycje trzech hostingów polecanych przez naszą redakcję. Pierwszą z nich jest usługa od firmy Zenbox. W aktualnej, trwającej do 12 czerwca promocyjnej ofercie, już za 49 złotych brutto za rok możemy otrzymać plan Hosting eBiznes 25k.
W tym wariancie, limit przepustowości wynosi 25 tysięcy użytkowników miesięcznie, a ponadto otrzymujemy miejsce na 25 GB danych na serwerze oraz kolejne 50 GB na pocztę, kopie bezpieczeństwa 4 razy dziennie, a także wsparcie techniczne klienta działające przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Oferta Zenbox cechuje się również brakiem limitów transferów oraz ilości baz danych i mechanizmami, które chronią naszą stronę przed wirusami, malware i atakami hakerów.
Ponadto, otrzymujemy możliwość darmowej migracji do 4 stron internetowych i 10 skrzynek pocztowych. Warto dodać, że Zenbox oferuje również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli oferowany przez firmę hosting jednak nie przypadłby nam do gustu.
LH.pl
LH.pl aktualnie oferuje z kolei kilka planów, z których najtańszy to Hosting Kiwi. Jego koszt to 37.50 PLN netto za pierwszy rok oraz 199 złotych netto za każdy kolejny rok.
W tym wariancie, otrzymujemy miejsce na 10 GB danych na serwerze. Obejmuje nas również limit 2 GB pamięci RAM serwera, 1 miliona plików umieszczonych na serwerze oraz 20 jednoczesnych połączeń do bazy danych MySQL.
Ponadto, omawiana oferta LH.pl cechuje się takimi zaletami, jak:
- Bezpłatna migracja strony od obecnego operatora
- Darmowy test przez 14 dni
- Bezpieczny autoinstalator WordPressa
- Codzienna kopia zapasowa przechowywana przez 30 dni
- Nielimitowany transfer
- Optymalizacja wydajności pod WordPress
- Skany antywirusowe i blokada ataków brute force
- Monitoring infrastruktury 24/7 i pomoc techniczna
Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe 20% zniżki na hosting w pierwszym roku, użyj kodu rabatowego: LH-20-129365
MyDevil.net
MyDevil.net oferuje natomiast cztery plany hostingowe, z których najtańszy nosi nazwę MD1. Jego koszt to 200 złotych brutto za pierwszy rok, 180 PLN brutto za drugi 160 PLN za trzeci i 140 PLN za każdy kolejny.
W tym wariancie, otrzymujemy miejsce na 25 GB danych na serwerze. Obejmuje nas również limit 1 GB pamięci RAM serwera, 5000 wysłanych wiadomości e-mail na dobę i 40 procesów systemowych.
Oferta MyDevil.net cechuje się również brakiem limitów transferów, a 14-dniowy okres próbny pakietu MD1 kosztuje 1 PLN.
Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe 20% zniżki na hosting w pierwszym roku, użyj kodu rabatowego: LUIGP0J87M