Dzień Inwestora Indywidualnego

Najlepsze świąteczne prezenty rozbudzające kreatywność u dzieci

Udostępnij

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a rodzice zaczynają zastanawiać się nad prezentami dla swoich pociech. Możliwości jest tak dużo, że ciężko zdecydować się, w co warto zainwestować. Jakie zabawki pobudzają kreatywność u najmłodszych? Dlaczego właśnie takie prezenty są warte uwagi?

Dlaczego warto wybierać prezenty, które pobudzą kreatywność u dzieci?

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje zabawek. Możemy wybierać od lalek, pluszaków, samochodzików po figurki i inne. Do tego dochodzą klocki, gry i zabawki edukacyjne. Możliwości jest mnóstwo, a rodzice czasem nie wiedzą, jaka rzecz sprawdzi się idealnie na prezent. Przede wszystkim zabawki mają umilać wolny czas najmłodszym. Dzieci lubią dostawać figurki przedstawiające ulubione postacie z bajek, ale lepszym pomysłem będą zabawki, które pobudzają u dziecka kreatywność.

Rodzice czasem nie zdają sobie sprawy, jak ważna dla rozwoju dziecka jest zabawa i jak na rozwój najmłodszych może wpłynąć odpowiedni dobór zabawek. Można sięgnąć po takie, które zostały stworzone w celu rozwijania nowych zdolności i utrwalania umiejętności. Wśród nich znajdziemy zabawki interaktywne, które mogą uczyć najróżniejszych słów. Ponadto dobrym wyborem będą takie pobudzające kreatywność u najmłodszych.

kreatywne prezenty dla dzieciZanim wybierzemy tegoroczny prezent, który chcemy dać dziecku pod choinkę, warto zobaczyć, czym aktualnie się bawi i co go interesuje. Zabawki możemy dostosować do zainteresowań naszego dziecka. Jak wybrać idealny prezent dla małego konstruktora, a co sprawdzi się u dziecka z duszą artysty? Warto dzięki odpowiednim zabawkom pomóc najmłodszym pielęgnować ich pasje.

Idealne prezenty dla dzieci, które lubią konstruować

Z roku na rok dziecko powoli zaczyna bardziej lub mniej interesować się niektórymi zabawkami. Niektóre dzieci chętniej spędzają czas na rysowaniu lub zabawie lalkami, kiedy inne najlepiej bawią się, budując większe i mniejsze konstrukcje. Klocki to idealny prezent, który może pobudzić kreatywność u najmłodszych. Jednak nie zawsze musimy wybierać wielkie zestawy, z których ma powstać konkretna rzecz. U młodszych dzieci dobrze sprawdzą się większe klocki konstrukcyjne, między innymi ze względu na bezpieczeństwo. Poza tym bez gotowych wzorów dzieci mogą puścić wodze wyobraźni i tworzyć niezwykłe budowle, które swój początek mają w ich głowie. Zabawa klockami pobudza kreatywność i dzięki niej najmłodsi mają dużo lepiej rozwinięte widzenie przestrzenne. Natomiast ceny zestawów klocków mogą być naprawdę różne. Co ważne, koniecznie rodzaj klocków należy dobrać do wieku dziecka. Ponadto należy sprawdzić wszystkie atesty. Rodzice, którym zależy na ekologii, mogą postawić na klocki drewniane. Zestaw klocków drewnianych 100 szt. to koszt od 80 zł do 100 zł. Natomiast klocki plastikowe z serii Lego Duplo lub Lego Technik kosztują około 200 zł, jednak cena może się różnić w zależności od zestawu. Zwykłe klocki konstrukcyjne 200 szt. znajdziemy w cenie od 40 zł do 60 zł.

kreatywne prezenty dla dzieciInną ciekawą opcją dla dzieci lubiących konstruować mogą okazać się puzzle. Oczywiście nie wszystkie dzieci, które uwielbiają zabawę klockami, zainteresują się także puzzlami. Jednak mimo wszystko warto pomyśleć właśnie o takiej zabawce. Pobudzają pracę mózgu, a ich cena nie jest wysoka. Proste zestawy puzzli dla najmłodszych znajdziemy nawet za 20 zł.

Dla nieco starszych dzieci, które uwielbiają konstruować, ciekawym pomysłem będą modele do sklejania, czasem nazywane też klockami 3D. W wielu miejscach znajdziemy zestawy, z których dzieci mogą skonstruować przepiękne drewniane samochodziki, statki czy motocykle. Możliwości jest mnóstwo. Ceny tego typu zestawów zaczynają się od 50 zł. A jakie zabawki spodobają się najmłodszym, którzy mają duszę artysty? Przede wszystkim możemy postawić na akcesoria do rysowania, ale to nie wszystko.

Prezenty dla małych artystów

Niektóre dzieci mogą całymi dniami układać klocki, kiedy inne dużo chętniej spędzają czas przy biurku, rysując lub kolorując. To znak dla rodziców, że warto tę pasję rozwijać. Przede wszystkim w przypadku takich dzieci warto zainwestować w zestaw małego plastyka. Możemy kupić kredki, flamastry, farby i pędzle. Jednak bardzo ważne jest sprawdzenie, czy konkretne produkty nadają się dla dzieci i nie będą dla nich toksyczne. Do tego musimy zadbać o podłoże, na którym dziecko będzie tworzyć swoje prace. Możemy wybrać zwykły blok rysunkowy lub pójść o krok dalej i kupić dziecku pierwsze płótno. Zamiast kompletować wszystkie elementy osobno, możemy kupić gotowy zestaw małego artysty. Znajdziemy je w cenie już od 40 zł.

kreatywne prezenty dla dzieciInną opcją dla dzieci, które lubią prace plastyczne, będzie zestaw do malowania po numerkach. Działa to na zasadzie kolorowanki. Dziecko za pomocą dołączonego do płótna zestawu farb musi pomalować nadrukowany obrazek. Bardzo proste płótna znajdziemy w cenie 20 zł za sztukę. Bardziej skomplikowane, które lepiej sprawdzą się u starszych dzieci, to koszt około 50 zł.

W przypadku młodych artystów możliwości jest naprawdę mnóstwo. Możemy pomyśleć o zestawie do robienia samodzielnie biżuterii lub glinie, która nie wymaga wypalania w piecu. Poza konstruktorami i artystami możemy spotkać też dzieci, które uwielbiają naukę i od najmłodszych lat są niezwykle ciekawe świata. Jakie prezenty będą idealne dla nich?

Podarunki dla dzieci, które lubią naukę

Niektóre dzieci już od najmłodszych lat mają serce odkrywcy. Interesują się konstelacjami lub są zafascynowani archeologią. Zdarzają się też dzieciaki, które ciekawi świat chemii lub fizyki. Warto podsycać tę naturalną ciekawość dzięki odpowiednio dobranym zabawkom. Ciekawym prezentem świątecznym będzie zestaw małego archeologa. Dzieci mogą bawić się w wykopaliska we własnym domu. Odkrywać ukryte przedmioty i lepiej poznać prehistoryczny świat, a także zobaczyć jak wygląda praca archeologa. Bez trudu znajdziemy zestawy w cenie 40 zł. Większe wykopaliska to koszt 80 zł.

kreatywne prezenty dla dzieciZestaw małego chemika może być ciekawym rozwiązaniem dla dzieci, które niedawno rozpoczęły szkołę. Warto o nim pomyśleć, jeżeli dziecko interesuje się i często zadaje pytania na temat najróżniejszych procesów. Poza tym sprawdzi się także u najmłodszych, którzy chętnie szukają informacji ze świata przyrody. W zależności od rodzaju i wielkości zestawu ceny wahają się od 40 zł do około 80 zł.

Zabawki pobudzające kreatywność u dzieci to idealny pomysł na tegoroczny prezent świąteczny

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i wiele osób zaczyna kompletować prezenty świąteczne. Oczywiście w czasie świąt nie możemy zapomnieć o najmłodszych, którzy zawsze niecierpliwie czekają na upominki ukryte pod choinką. Jednak zamiast zwykłych lalek, figurek i pluszaków warto pomyśleć o zabawkach, które umilą czas najmłodszym i jednocześnie rozbudzą w nich kreatywność.

Dla dzieci uwielbiających konstruować i budować idealnie sprawdzą się najróżniejsze zestawy klocków. Ciekawą opcją będą klocki drewniane lub klocki konstrukcyjne. Poza tym mali konstruktorzy ucieszą się z puzzli lub drewnianych modeli. W zależności od tego, na jakie klocki się zdecydujemy, ceny mogą być naprawdę różne.

Dzieci, które w wolnym czasie chętnie rysują, na pewno ucieszą się z zestawu małego artysty z najróżniejszymi kredkami i flamastrami. Rysowanie bardzo dobrze wpływa na kreatywność młodych ludzi. Natomiast dzieci, które od najmłodszych lat fascynują się nauką, na pewno będą zadowolone z zabawkowych wykopalisk lub laboratorium małego chemika. Rodzice tak naprawdę mają mnóstwo możliwości. Przy wyborze prezentu warto zastanowić się, które zabawki jeszcze bardziej rozbudzą naturalną ciekawość dziecka i zachęcą je do szukania kreatywnych rozwiązań.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również