Najlepiej sprzedające się albumy i single w 2021 roku

192

Organizacja International Federation of the Phonographic Industry opublikowała listę najlepiej sprzedających się albumów i singli w 2021 roku na świecie. Które wydawnictwa się na niej znalazły?

Muzyczne bestsellery

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (International Federation of the Phonographic Industry) działa od 1933 r. Właśnie opublikowała dane dotyczące najlepiej sprzedających się albumów i singli 2021 roku.

W kategorii albumów obyło się bez zaskoczeń: wygrała Adele z jej najnowszym albumem „30”. Ten w ciągu tylko dwóch miesięcy sprzedał się w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Drugie miejsce zajęła debiutująca Olivia Rodrigo z płytą „Sour”. Na kolejnych  miejscach mamy m.in. nowe płyty Eda Sheerana i Abby, która to grupa nagrała płytę po paru dekadach artystycznej absencji.

Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się albumów prezentuje się tak:

Adele – ’30’
Olivia Rodrigo – ‘Sour’
Justin Bieber – ‘Justice’
Ed Sheeran – ‘=’
The Weeknd – ‘After Hours’
Dua Lipa – ‘Future Nostalgia’
The Kid LAROI – F Love (Mix Tape)
ABBA – ‘Voyage’
Morgan Wallen – ‘Dangerous: The Double Album’
Doja Cat – ‘Planet Her’

Single

W kategorii singli wygrał The Weeknd ze swoją piosenką „Save Your Tears”. Utwór został odtworzony 2,15 miliarda razy. To nie koniec jego sukcesów. Wokalista uplasował też na 7. miejscu z numerem „Blinding Lights”.

Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się singli muzycznych (w nawiasie podana jest liczba odtworzeń w miliardach) wygląda następująco:

The Weeknd – ‘Save Your Tears’ (2,15)
The Kid LAROI, Justin Bieber – ‘ STAY’ (2,07)
Dua Lipa – ‘Levitating’ (1,88)
BTS – ‘Butter’ (1,76)
Olivia Rodrigo – ‘drivers license’ (1,73)
Justin Bieber (ft. Daniel Caesar, Giveon) – ‘Peaches’ (1,72)
The Weeknd – ‘Blinding Lights’ (1,61)
Olivia Rodrigo – ‘good 4 u’ (1,61)
Lil Nas X – ‘MONTERO (Call Me By Your Name)’ (1,60)
Ed Sheeran – ‘Bad Habits’ (1,57)

Rynek muzyczny po pandemii

Rynek muzyczny powoli odbudowuje się po lockdownach i pandemii COVID-19. Artyści powoli powracają na trasy koncertowe i wydają nowe płyty. Nadal jednak część tras jest odwoływanych. Swoje występy w Europie niedawno anulowała np. wokalistka Tori Amos, ale także giganci rocka z Aeromisth, którzy pierwotnie mieli zagrać w Polsce w 2020 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments