W tych krajach bak paliwa kosztuje majątek…

Udostępnij

najdroższa benzynaBezprecedensowa sytuacja, która miała miejsce na rynku ropy naftowej w pierwszej połowie 2020 roku wywołała duże wahania cen paliw. Co prawda ceny benzyny nie spadły tak gwałtownie jak “czarne złoto”, ale nie zmienia to faktu, iż jej koszt wiosną był wyjątkowo niski dla przeciętnego kierowcy. W ostatnich miesiącach sytuacja jednak zaczęła wracać do normy i ceny paliw ponownie powoli rosną. Jednak, co może pocieszyć zmotoryzowanych, w naszym kraju benzyna wcale nie jest najdroższa. Okazuje się, że w większości krajów Europy zapłacimy za nią więcej. A gdzie jest najdroższa benzyna na całym świecie? Dowiemy się poniżej.

Najdroższe paliwo na świecie? W Hongkongu

Choć Hongkong już od kilkunastu lat jest częścią Chin, to ceny paliw w tym kraju są o około 75% wyższe niż w najludniejszym państwie świata. Biorąc pod uwagę bardzo małą powierzchnię oraz wyjątkowo gęstą zabudowę, mieszkańcy tego terytorium rzadko korzystają z własnych samochodów, a w konsekwencji, wydają na benzynę w stosunku do swoich zarobków absolutnie najmniej na świecie. Z tego powodu cena benzyny jest wyjątkowo wygórowana – aktualnie wynosi około 9 złotych za litr.

Co może jeszcze bardziej dziwić, drugie miejsce zajmuje Erytrea. Co prawda połowa ludzi w tym państwie żyje w skrajnym ubóstwie, jednak z powodu niezwykle ograniczonych zasobów oraz rządowych ograniczeń nałożonych na kupno paliw, koszt benzyny sięga nawet 8 złotych za litr.

Najdroższe paliwa w Europie

Aktualnie na najwyższą cenę benzyny w Europie natrafimy w Holandii. Nie powinno to jednak szczególnie dziwić, ponieważ to kraj o najwyższym podatku od paliw na naszym kontynencie – łącznie stanowi on aż 62% ceny. Warto przy tym dodać, że w Holandii mamy największy odsetek rowerów na osobę – aż 1,33 tego pojazdu na mieszkańca. Cena standardowej benzyny Pb95 w Holandii wynosi około 7,75 PLN za litr.

Kolejne miejsce zajmuje Dania. Zdecydowanie nie jest to kraj przyjazny zmotoryzowanym. Na samochody nakłada się podatek w wysokości 180%, tak więc koszty ich rejestracji są absolutnie astronomiczne. Dodatkowo, ceny podstawowych dóbr w tym państwie są o ponad połowę wyższe niż średnia światowa, tak więc wysokie koszty paliw nie powinny dziwić. Co więcej, to drugi kraj na świecie pod względem ilości rowerów na osobę, odsetek wynosi 0,8 tego pojazdu na mieszkańca. Cena standardowej benzyny Pb95 w Danii aktualnie wynosi tam około 7,05 PLN za litr.

Kolejne miejsca należą do Włoch i Norwegii. Co prawda w pierwszym przypadku ceny paliw w 2020 roku spadły już o ponad 10%, to i tak plasuje się on w ścisłej światowej czołówce. Co więcej, wydaje się, że wysokie koszty zupełnie nie zniechęcają mieszkańców Włoch do korzystania ze swoich aut – ten kraj niezmiennie od lat znajduje się także w ścisłej światowej czołówce jeśli chodzi o ilość samochodów w odniesieniu do liczby mieszkańców – odsetek wynosi aż 0,67, w Europie wyższy jest tylko na Islandii, w Finlandii i Szwajcarii.

Z kolei wysokie ceny w Norwegii jeszcze bardziej mogą dziwić, ponieważ posiada ona największe złoża ropy naftowej w Europie. Pomimo tego faktu, miejscowy rząd nie tylko nie dopłaca do paliw, lecz także obciąża je ekstremalnie wysokimi podatkami. W ten sposób państwo czerpie duże zyski, które następnie przeznacza choćby na poprawę infrastruktury czy bezpłatną edukację. Dodatkowo, jako jedno z najbardziej ekologicznych państw na świecie, bardzo silnie promuje ono samochody elektryczne. Władze oferują hojne dopłaty do nich, zwolnienia podatkowe oraz wiele innych przywilejów. W konsekwencji auta elektryczne stanowią tam ponad 15% rynku nowych pojazdów w Norwegii, a Tesla Model S jest jednym z najczęściej kupowanych modeli samochodów.

We Włoszech aktualna cena standardowej benzyny Pb95 wynosi około 6,60 PLN za litr, natomiast w Norwegii około 7,08 PLN za litr.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również