Dzień Inwestora Indywidualnego

Poznaj najbardziej nietypowe sporty zimowe

Udostępnij

Zima to zdecydowanie najtrudniejszy czas dla sportowców. Problem tyczy się nie tylko samej motywacji, ale również warunków panujących na zewnątrz – mróz, śnieg i lód to nie lada wyzwanie dla osób preferujących sport na świeżym powietrzu. Na szczęście w tym okresie nie brakuje nietypowych aktywności fizycznych, które pozwolą się wyrwać z treningowej rutyny. W ciągu ostatnich kilku lat powstała cała gama nowych dyscyplin sportowych, które także zapewniają duży zastrzyk adrenaliny, a ich nazwy brzmią dość… osobliwie.

Poniżej przedstawimy bardzo nietypowe sporty zimowe, które mimo wszystko cieszą się rosnącą popularność, a co więcej – można je uprawiać w Polsce, zwłaszcza w górach lub na jeziorach. Zacznijmy od:

Snowkiting Narciarz uprawiający snowkiting na polanie

Na czym to polega?

Zima to również doskonały czas dla miłośników… kitesurfingu, poszukujących adrenaliny nie tylko latem. Otóż, snowkiting to zimowa odmiana tego sportu, w której jednostką napędową jest latawiec, a podstawą narty lub deska snowboardowa. Dzięki latawcowi amatorzy narciarskich i snowboardowych szaleństw mogą pędzić po śniegu lub lodzie niczym żagle na wietrze. Jeśli decydujemy się na snowkiting na lodzie musimy jednak być pewni tego, że lód ma wystarczającą grubość. Dlatego najlepiej zdecydować się na dni z silnym mrozem.

Niezbędny sprzęt

Czego potrzebujesz do uprawiania snowkitingu? Stroju narciarskiego, rękawic, kasku z goglami, butów oraz deski lub nart, czyli analogicznych elementów wyposażenia narciarza lub snowboardzisty. Jako odmiana sportu ekstremalnego snowkiting okazuje się być stosunkowo bezpieczny, a do poruszania się po śniegu wystarczy już niewielki powiew wiatru. Nie oznacza to jednak, że podczas śnieżnych ewolucji nie należy zachować ostrożności i rozwagi.

Gdzie można uprawiać?

Snowkiting to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Jego zaletą jest fakt, że można go uprawiać praktycznie wszędzie. Warunek to oczywiście wolna przestrzeń na równej lub pochyłej powierzchni i obecność upragnionego, białego puchu. Chcesz wyszaleć się bez stania w kolejkach do wyciągu? Wybierz łąkę lub połoninę i oddaj się sile wiatru.

Iceboating

Podstawowe informacje

Amatorzy aktywnego spędzania czasu na wodzie wiedzą, jak wspaniałe jest latanie ślizgiem lodowym po zamarzniętej tafli jeziora. Iceboating to świetna alternatywa dla miłośników żeglarstwa, którzy również zimą pragną wystawić się na oddziaływanie żeglarskiego bakcyla. Gdy tylko powierzchnię jezior skuje gruba tafla lodu, do gry wkraczają lodowe jachty określane mianem bojerów. Te lodowe pojazdy to nic innego, jak żaglówki usadowione na 3 płozach, które niegdyś stanowiły ważny środek komunikacji, a dziś ewoluowały do mniejszych jednostek przeznaczonych do uprawiania sportu. Ślizgi lodowe zostały wynalezione już w XVII wieku w Holandii, a w Europie i Ameryce Północnej przeżywały swoją świetność w XIX wieku.

W związku z tym, że bojery poruszały się szybciej niż ówczesne pociągi, do początku XX wieku stanowiły one najszybszy środek transportu stworzony przez człowieka. Chcąc poczuć klimat tamtej epoki, wyobraźmy sobie grupę jachtów o długości 20 metrów z żaglami wielkości boiska do koszykówki mknących z prędkością 100 kilometrów na godzinę po rzece Hudson wzdłuż Manhattanu.

Obecnie bojery to jednostki jednoosobowe, nieprzekraczające rozmiarami długości 5 metrów. Dzięki żaglom o rozpiętości do 7 metrów ślizgi lodowe, przy sprzyjających warunkach, nadal potrafią przekroczyć prędkość 100 kilometrów na godzinę, a ich przyspieszenie jest porównywalne do przyspieszenia motocykla wyścigowego.

Gdzie można uprawiać?

Iceboating w Polsce uprawia się w sezonie zimowym głównie na Mazurach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by robić to w innej miejscowości, znajdującej się w pobliżu dużego akwenu wodnego. Swoich sił w tej zimowej dyscyplinie sportu może spróbować praktycznie każdy. Wystarczy zgłosić się do któregoś z ośrodków prowadzących szkolenia w żeglarstwie lodowym, których na Mazurach znajdziemy co najmniej kilka. W przypadku iceboatingu także najlepiej sprawdza się mroźna zima – w końcu stała ujemna temperatura gwarantuje grubą powłokę lodową.

Skijoring Narciarz i psy uprawiające skijorning

Skijoring to swego rodzaju sport, który przypomina kulig, z tym że nie jeździmy tu w wygodnych saniach lub na sankach. Zaprzęg jest ciągnięty przez pojedynczego konia lub psy, a jest on przypięty bezpośrednio do korpusu człowieka, który jedzie na nartach. Sport ten w Polsce jest szczególnie popularnych w Tatrach. Jeśli masz w sobie odrobinę odwagi, to warto spróbować swoich sił w tej właśnie dyscyplinie.

Skijoring powstał w Norwegii w XIX wieku.Ten dziwny sport wywodzi się z dawnej metody transportowej. Skijoring pojawił się nawet na Igrzyskach Olimpijskich w 1928 w St. Moritz jako dyscyplina pokazowa.

Fatbike

Podstawowe informacje Fatbike na śniegu

Krzykiem mody ostatnich lat jest jazda po zaśnieżonych połaciach gór i lasów na tak zwanych fatbike’ach. Ten specjalistyczny sprzęt to nic innego, jak rower terenowy o szerokości opon sięgającej nawet 12 centymetrów, czyli dwa razy tyle, co w przeciętnym rowerze. Ponadto “grubaski” charakteryzuje niezwykle niskie ciśnienie w oponach (0,3-0,7 bara) i szeroka obręcz, dzięki którym tworzy się poduszka powietrzna zapewniająca niespotykanie dużą przyczepność i amortyzację.

Fatbike przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i był pierwotnie stosowany do pokonywania piaszczystych terenów pustyni. Dziś fatbiki cieszą się popularnością również wśród amatorów jazdy po nierównym terenie, pokrytym kamieniami, korzeniami, gałęziami czy ubitym śniegiem. Sprawne poruszanie się fatbikiem nie wymaga specjalnych umiejętności, niemniej należy zachować ostrożność i przetestować zachowanie tego specjalnego roweru na różnych rodzajach podłoża.

Gdzie jeździć i gdzie kupić lub wypożyczyć?

Rower typu fatbike nie sprawdzi się tak samo w każdych warunkach. Błotnista maź utrudnia utrzymanie właściwego toru jazdy, a ze względu na masę i galaretowatość opon fatbike’a poruszanie się po asfalcie może dać w kość osobom w nienajlepszej kondycji fizycznej.

Gdzie szukać fatbike’ów? W sklepach rowerowych i wypożyczalniach. Niektóre firmy oferują również zorganizowane wycieczki rowerowe w różne zakątki Polski. Bardzo popularna jest choćby jazda fatbikiem po stromych zboczach polskich Tatr, Bieszczad, Karkonoszy, Beskidów czy Pienin – szerokie opony roweru tego typu są bowiem w stanie znieść praktycznie wszystko.

Snowshoeing Kobieta uprawiająca snowshoeing

Snowshoeing polega na chodzeniu lub bieganiu w rakietach śnieżnych – zarówno po górach, jak i płaskim terenie, przykrytych solidną warstwą śniegu. Miłośnicy tego sportu uważają, że wystarczy umieć chodzić, by uprawiać snowshoeing. Zasady są proste: zakładamy specjalne buty – rakiety śnieżne – i ruszamy w trasę.

Sportowcy mogą startować na różnych poziomach zaawansowania. Najprostsze są płaskie tereny. Amatorzy mocniejszych wrażeń wybiorą tereny pofalowane lub górzyste. Zwykle ten sport zimowy jest uprawiany rekreacyjnie. Jest to po prostu przyjemna forma spędzania wolnego czasu mroźną zimą, działająca jak trening aerobowy. Długie spacery lub biegi w rakietach śnieżnych z pewnością będą miały pozytywny wpływ zarówno na Twoje zdrowie, jak i sylwetkę. W Stanach Zjednoczonych jednak regularnie odbywają się wyścigi snowshoeingowe.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również