Ciekawe nadmorskie miejscowości w Polsce na wakacje

480

Nadmorskie miejscowości w PolsceObecna aura oraz czas idealnie sprzyjają, by uciec od wielkiego miasta i udać się na wakacje nad Bałtyk. Prawda jest taka, że nie trzeba lecieć nad Morze Śródziemne, by wypoczywać na zjawiskowych plażach czy spacerować wzdłuż promenad. Odpowiednich miejsc w Polsce jest bez liku, a co ważniejsze na taki wyjazd nie potrzeba wielkich pieniędzy. Dodatkowo, opisywane niżej kurorty świetnie nadają się na wyjazd z dziećmi, wyprawę ze znajomymi czy nawet pobyt we dwoje. Zapraszam do artykułu, w którym zostaną przedstawione naprawdę wspaniałe nadmorskie miejscowości w Polsce.

Łeba

W miejscu, gdzie roztaczają swe uroki złociste plaże, pomiędzy Słowińskim Parkiem Narodowym, ruchomymi wydmami i jeziorami Gardno oraz Łebsko na zachodzie, a Mierzeją Sarbską na wschodzie, leży Łeba. To właśnie ona otwiera naszą listę ciekawe nadmorskie miejscowości w Polsce.

Nad tym nadmorskim miasteczkiem góruje barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII wieku. Obok niego znajduje się obelisk pojednania w formie granitowego głazu. Upamiętnia on 50 poległych mieszkańców w czasie I Wojny Światowej.

W świątyni można natrafić na dwie ciekawe figurki. Pierwsza to srebrny dorsz, którego rybacy oferowali Janowi Pawłowi II jako symbol ich miasta. Druga to odrestaurowana figurka dwustuletniego chrzcielnego anioła. Waży 80 kilogramów i jest wykonana z sosnowego drewna. Stanowi wotum dziękczynne kochającej żony za szczęśliwy powrót męża rybaka do domu. W Łebie stał jeszcze starszy kościół, z XIV wieku, a jego patronem był Święty Mikołaj. Niestety mocą sprawczą sztormów został doprowadzony do obecnej ruiny.

Pozostałe atrakcje turystyczne Łeby

Miasto ma także pamiątkę po II Wojnie Światowej. W Muzeum Wyrzutnia można zobaczyć fragmenty niemieckich rakiet o nazwach Córa Edenu i Posłaniec Renu.

Największą atrakcją Łeby są oczywiście jednak ruchome wydmy. To prawdziwy fenomen, góry piaskowe mają nawet 42 metry wysokości i przesuwają się z prędkością nawet do 10 metrów rocznie. Po jeziorze Łebsko organizowane są rejsy ekologicznym statkiem o napędzie elektrycznym. W mieście znajduje się także sześciohektarowy ogród ornitologiczny, w którym żyje ponad sto gatunków ptaków z całego świata. Umiejscowiony jest na kilku półwyspach, wysepkach i stawach rybnych wzajemnie ze sobą połączonych.

W Łebie można również wybrać się do muzeum prezentującego trzy tysiące motyli oraz chrząszcze, pluskwiaki, straszyki, pająki, skorpiony i skolopendry. Natrafimy tu również na Piernikowy Dom do Góry Nogami oraz Labirynt 3D.

Oczywiście nie wolno zapominać o typowej nadmorskiej rozrywce – w Łebie znajdują się trzy duże kąpieliska położone przy pięknych plażach. Jeśli wciąż odczuwamy niedosyt wrażeń, warto wybrać się do Muzeum Wsi Słowińskiej, które znajduje się w pobliskich Klukach. To uroczy skansen słynący z tego, że organizuje tradycyjne Czarne Wesela. Z uwagi na te wszystkie atrakcje, opisując ciekawe nadmorskie miejscowości w Polsce nie sposób nie wspomnieć o Łebie.

Nadmorskie miejscowości w Polsce – Krynica Morska

Na wschodzie Pomorza rozciąga się wąski pasek lądu zwany Mierzeją Wiślaną. Najpopularniejszą miejscowością na nim zlokalizowaną jest Krynica Morska. To wspaniały kurort, z jednej strony posiadający otwarty dostęp do Morza Bałtyckiego, a z drugiej otoczony Zalewem Wiślanym. Dodatkowo niemal na każdym kroku można w nim się natknąć na leśne tereny.

Atrakcje w Krynicy Morskiej

Spacerując po miasteczku, natrafimy na port dla białej żeglugi na Zalewie Wiślanym. Znajduje tam się typowy pasaż dla turystów ze wszelkiego rodzaju pamiątkami znad morza. Nieco dalej znajduje się port dla kutrów rybackich. W centrum ujrzymy wielki statek oraz popularną restaurację z widokiem na Zalew. Z kolei na dużą plażę idzie się zielonym lasem. Dla osób, które nie lubią spacerować, funkcjonuje drugie rozwiązanie – kolejka wakacyjna o nazwie Krynica.

Plaża jest niezwykle schludna, czyści się ją codziennie, a to wciąż rzadkość w polskich nadmorskich miejscowościach. Jest również bardzo dobrze dobrze nasłoneczniona, a bezpiecznym kąpielom sprzyja łagodnie obniżające się morskie dno. Mierzeja słynie również ze specyficznego mikroklimatu o leczniczych właściwościach. Znajdziemy tu także zjeżdżalnie wodne, w tym najdłuższą w kraju – osiągającą aż 85 metrów.

Darłowo

Omawiając ciekawe nadmorskie miejscowości w Polsce nie można zapomnieć o Darłowie. Królewskie Darłowo powstało już w XI wieku. Mieszkańcy wiedli tam spokojny żywot zajmując się rybołówstwem, żeglarstwem i poszukiwaniem bursztynu. 16 września 1497 roku miejscowość została jednak zalana przez ogromną falę o sile tsunami, wtedy zwaną niedźwiedziem nadmorskim. Była tak silna, że porwała cztery statki zakotwiczone w porcie.

Darłowo nie przypomina innych nadmorskich kurortów. To dlatego, że jest królewskim miasteczkiem, a zamiast typowego dla turystów deptaka, znajdziemy w nim pozostałości murów obronnych z XIV i XV wieku wraz z Bramą Wysoką. Na rynku stoi z kolei ratusz w stylu barokowym z renesansowym portalem. Plac znajdujący się przed nim zdobi fontanna z 1919 roku.

Pozostałe atrakcje Darłowa

W miasteczku, pośród zabytkowych kamieniczek wyróżnia się gotycki zamek na sztucznej wyspie utworzonej nurtem rzeki Świny. Przez stulecia był on siedzibą książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów.

W XV wieku przebywał na nim książe Eryk I, który następnie otrzymał koronę Danii, Szwecji i Norwegii. Był on jednak postacią o tyle barwną, co dość specyficzną i jego zachowanie doprowadziło do rychłej detronizacji, po której zajął się pirackim rzemiosłem.

Łupem korsarza Eryka I padały towary przechowywane na statkach niedawnych poddanych. Skarby, które złupił przechowywał następnie na zamku w Darłowie. Dziś to miejsce jest popularną atrakcją turystyczną.

W Darłowie napotkamy także rozsuwany most z wieżą kontrolną im. Kapitana Witolda Huberta. Jest on udostępniony dla pieszych i rowerzystów, to jedyne urządzenie tego typu na polskim wybrzeżu. Kolejną atrakcją są poniemieckie bunkry z czasów II Wojny Światowej. W miasteczku znajduje się także latarnia morska z XIX wieku. Wzrok przyciąga jeszcze elektrownia wiatrowa posiadająca jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 metrów. Dodatkowo, w Darłowie możemy wybrać się przejażdżkę licznymi szlakami rowerowymi. Nie wolno oczywiście również zapominać o dwóch niezwykle urokliwych plażach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments