Na czym polega egzamin na prawo jazdy kategorii B?

252

prawo jazdy, autoPrzygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy, lub zamierzasz rozpocząć naukę w szkole jazdy? Z pewnością masz wiele pytań, a jedno z najważniejszych brzmi zapewne “jak ten egzamin będzie w ogóle wyglądał? Bez obaw – po zapoznaniu się z treścią niniejszego artykułu z pewnością uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź na swoje pytanie.

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy kategorii B składa się tak naprawdę z dwóch części. Jako pierwszą z nich zdawał będziesz część teoretyczną. Zdaniem wielu jest to “ta łatwiejsza” część egzaminu, co nie oznacza, że powinieneś podchodzić do niej olewczo. Pamiętaj, że bez odpowiedniego przygotowania, tak tego podczas kursu prawa jazdy, jak i samodzielnego, Twoje szanse znacząco spadają – zwłaszcza, że aby zdać tę część egzaminu, musisz uzyskać aż 68 punktów na 74 możliwe.

Teoretyczny egzamin na prawo jazdy dzieli się jeszcze na dwie części. Najpierw otrzymasz zestaw 20 pytań z kategorii podstawowej, dotyczących najważniejszych zasad ruchu drogowego i kierowania pojazdami. Następnie odpowiesz zaś na 12 pytań specjalistycznych, odpowiadających kategorii prawa jazdy, jakie próbujesz uzyskać – czyli kategorii B. Aby ułatwić Ci wizualizację omawianej sytuacji, zdecydowana większość pytań uzupełniona będzie fotografią lub krótkim filmikiem.

Pamiętaj, że teoretyczna część egzaminu na prawo jazdy trwa zaledwie 25 minut, w trakcie których powinieneś odpowiedzieć na wszystkie 32 pytania. W każdym przypadku prawdziwa jest tylko jedna odpowiedź, a za każde pytanie uzyskać możesz od jednego do trzech punktów.

Satysfakcjonujący wynik, czyli minimum 68 punktów, uprawnia Cię do udziału w części praktycznej egzaminu.

Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy

Egzamin praktyczny, podobnie jak praktyczny, podzielić można na kilka części. Na początku egzaminator sprawdzi Twoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania pojazdu. Najprawdopodobniej poprosi Cię o wskazanie konkretnych świateł, lub elementów samochodu, odpowiednie ustawienie foteli i luster, a także zada kilka pytań dotyczących stanu technicznego auta. Jeśli pozytywnie przejdziesz tę część egzaminu – zaprosi Cię on na plac manewrowy.

Kolejna część egzaminu polega na zaprezentowaniu egzaminatorowi Twoich podstawowych umiejętności kierowania pojazdem. W trakcie egzaminu na placu manewrowym zostaniesz poproszony o wykonanie kilku prostych manewrów – dokładnie tych samych, które z powodzeniem wykonywałeś już podczas jazd z instruktorem. Zaprezentujesz więc umiejętności jazdy po łuku, ruszania na wzniesieniu przy wykorzystaniu hamulca ręcznego, czy jazdy do tyłu. Jeśli pozytywnie zaliczysz manewry na placu, czekać na Ciebie będzie ostatnia już część egzaminu.

Ostatnim i najważniejszym jego etapem jest zaś test z poprawnego poruszania się po mieście. Egzaminator ocenia tutaj to, w jaki sposób radzisz sobie z wykonywanie manewrów drogowych “na żywo”, w naturalnych warunkach, a także jak reagujesz w sytuacjach stwarzających zagrożenie. Oczywiście, bardzo ważne jest to, byś poruszał się zgodnie z panującymi na drodze zasadami, a także dopasował styl jazdy do warunków pogodowych. Musisz, rzecz jasna także pamiętać o tym, aby uważnie wykonywać każde polecenie egzaminatora.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem egzaminu?

Zanim w ogóle będziesz mógł wziąć udział w egzaminie, musisz wykonać niezbędne badania lekarski, potwierdzające to, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, byś stał się kierowcą. Pamiętaj także, że wyrobienie prawa jazdy jest usługą płatną – kosztuje ono 100 złotych i 50 groszy. Dodatkową opłatę będziesz musiał doliczyć za wyrobienie zdjęcia do dokumentu, jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii spełniającej niezbędne wymagania. Szkoła jazdy to też spory wydatek, rzędu 1500 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments