Muzycy Metalliki nie płacą byłemu gitarzyście tantiem

Udostępnij

Dave Mustaine to lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki. Teraz przyznał w wywiadzie, za które utwory koledzy z byłej kapeli nie płacą mu wystarczający sposób.

Kłótnia o kasę i piosenki

Mustaine był gitarzystą prowadzącym w Metallice na samym początku działalności tego zespołu. Został z niego wyrzucony z powodu swoich ekscesów z alkoholem w roli głównej. Założył potem grupę Megadeth, z którą zrobił międzynarodową karierę. Mimo tego ma ewidentny kompleks związany z byłym zespołem i często atakuje Metallikę w wywiadach. Okazuje się jednak, że ma do tego pewne powody. Chodzi o… pieniądze i prawa autorskie.

Problem bowiem w tym, że w czasie grania w Metallice Mustaine został współautorem paru piosenek. Okazuje się, że pozostali muzycy nie płacą mu za to wystarczająco wysokich tantiem. W efekcie Mustaine pokrzyżował im pewne plany biznesowe.

Demo bez reedycji

Metallica kilka lat temu miała pomysł, by wydać reedycję kasety demo „No Life ‘Til Leather” z 1982 roku. Na materiale tym słychać gitarę Dave’a Mustaine’a. Niestety planów nie udało się zrealizować, bowiem obecny lider Megadeth nie dogadał się z Metalliką w kwestii praw autorskich.

W wywiadzie dla „Songfacts” powiedział, o które utwory poszło.

– Po części nie mogliśmy się ze sobą pogodzić, bo były piosenki, których nie chciałem, by nagrywali, a oni i tak je nagrali, ale nie zapłacili mi należnego udziału. Razem z Jamesem skomponowaliśmy „Metal Militia” i „Phantom Lord” – każdą nutę. A na płycie jakimś cudem podpisany jest Lars [Ulrich, perkusista i założyciel Metalliki], który dostał 10 procent, a w przypadku „Metal Militia” także Kirk Hammett [gitarzysta, który zastąpił Mustaine’a w Metallice], którego wtedy nie było nawet w zespole – tłumaczył Mustaine.

W efekcie fani nie otrzymali wspomnianej reedycji. Zespół rozpoczął jednak cykliczne wydawanie swoich albumów w wersji boxów, które zawierają archiwalne nagrania koncertowe, płyty DVD, wersje demo poszczególnych utworów i zremasterowane klasyczne piosenki.

Megadeth wydał niedawno swoją serię NFT.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również