MRPiT: Polska przystapiła do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego

256

Polska przystapiła do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego – najnowszej wspólnej tarczy państw członkowskich UE i Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przeciwko COVID-19, podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Według szacunków, do przedsiębiorców trafi co najmniej 20 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat na przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom COVID-19.

„Do polskich firm trafiło już prawie 150 mld zł z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Dostrzegamy jednak, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu potrzebują pomocy, dlatego oferujemy im kolejne instrumenty wsparcia. Szacujemy, że z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld zł” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślił, nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych, co oznacza, że skorzysta z niego ten kraj, którego instytucje najszybciej złożą aplikację i uzyskają akceptację Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„Dlatego apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz przygotowania i uruchomienia preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców”- dodał wicepremier.

Głównym celem funduszu jest zapewnienie wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom poprzez zwiększenie im dostępu do finansowania. Zgodnie z planami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, mnożnik finansowy w nowym funduszu ma wynieść co najmniej 5.

„To oznacza, że do Polski trafi pięciokrotnie wyższa wartość akcji finansowej (np. kredytowej czy leasingowej) od wartości kapitału 'zainwestowanego' w EFG. Przekładając to na krajowy grunt, oczekujemy co najmniej 20 mld zł preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców w ciągu najbliższych 3 lat” – podano w komunikacie.

Wsparcie z EFG udzielane będzie bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w tym: banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe, spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital), spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe itp.

Będą one korzystać z takich instrumentów, jak: pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje, podano także.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments