Możliwe scenariusze na rynku nieruchomości: 2022-2024. Na czym zyskasz/stracisz?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze informacje z rynku nieruchomości w Polsce.

Kawa z Agentem

Opinie ekspertów na temat rynku gruntów

Eksperci z firmy Geltag zauważają, że dziś na rynku gruntów ceny nie spadają, a według nich również nie spadną w przyszłości. Dlaczego? Choć zauważalny jest dziś mniejszy popyt na rynku kredytów, to trzeba zauważyć, że grunty są znacznie rzadziej kredytowane.

Ponadto, w przeciwieństwie do mieszkań na wynajem, grunty są świetnym parasolem antyinflacyjnym. Grunty nie generują bowiem żadnych kosztów, poza podatkiem od nieruchomości, który sięga maksymalnie kilkuset złotych rocznie.

Mało tego, grunty są naprawdę łatwo sprzedawalnym, płynnym dobrem. Co więcej, jest ich coraz mniej, pula jest ograniczona. Dlatego ich ceny, według ekspertów firmy Geltag, nie mają prawa spadać. Są oni zdania, że przez najbliższe dwa lata na tym rynku będzie trwała stagnacja.

Opinie ekspertów na temat rynku deweloperskiego

Eksperci z firmy Geltag uważają, że rok 2023 na rynku deweloperskim również przyniesie stagnację. Zawieranych transakcji będzie bowiem niewiele, a silne ograniczenie realnego popytu potrwa nawet dłużej – ze względu na wysokie koszty kredytów hipotecznych oraz ograniczanie zdolności kredytowej.

Ceny mieszkań nie będą jednak tanieć. Deweloperzy nie będą przecież realizować projektów na ujemnych marżach, a koszty gruntów, finansowania oraz materiałów i usług budowalnych cały czas wzrastają.

Ponadto, deweloperzy, którzy pomimo obecnego spowolnienia sprzedaży, posiadają dobre finansowanie i od strony budowlanej zdołają w najbliższym czasie zamknąć swoje inwestycje, będą w przyszłości w bardzo dobrej sytuacji.

Którzy deweloperzy będą w uprzywilejowanej sytuacji, gdy kryzys minie?

Będą bowiem dysponować gotowym produktem przy ograniczonej podaży w kolejnych latach. Podaż na rynku za 2-3 lata będzie bowiem mniejsza, co musi się odbić na wyższych cenach.

Według ekspertów z firmy Geltag branża budowlana cechuje się bowiem cyklicznością, a dziś jesteśmy w najtrudniejszym momencie, ale odbicie jest już na horyzoncie. Twierdzą oni, że ożywienia na rynku deweloperskim powinniśmy oczekiwać w perspektywie dwóch lat. Wtedy bowiem powinny zacząć spadać stopy procentowe, co zwiększy dostępność i atrakcyjność kredytów hipotecznych, co przełoży się na wzrost popytu.

Opinie ekspertów na temat rynku wtórnego

Na rynku wtórnym w najbliższych latach będzie pojawiać się więcej okazji – ze względu na sytuacje losowe.

Opinie ekspertów na temat inwestycji indywidualnych

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba pozwoleń na budowę od stycznia do września tego roku spadła o ponad 23%. W efekcie, na tym rynku również powinno pojawiać się więcej okazyjnych ofert odkupienia rozpoczętych inwestycji.

Opinie ekspertów na temat mieszkań pod wynajem

Dziś mieszkania pod wynajem rozchodzą się jak świeże bułeczki. Co więcej, w przyszłości nie należy spodziewać się tutaj żadnych obniżek. Ceny najmu w tym roku idą w górę i – według ekspertów z firmy Geltag – dalej będą wzrastać.

Obecne czasy są zatem idealne dla biznesmenów z gotówką pod inwestycję w mieszkanie na wynajem.

Podsumowanie

Nie ma żadnych wątpliwości, że dziś mamy słabszy moment na rynku nieruchomości. Według ekspertów z firmy Geltag dołek potrwa około dwóch lat, lecz już w 2024 roku z całą pewnością zwiększy się ruch na tym rynku, gdyż w Polsce cały czas występuje luka lokalowa, a nieruchomości zawsze zachowują wartość.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również