Morawiecki: Od 18 maja otwarcie m.in. restauracji i zakładów fryzjerskich

206

zakład fryzjerskiW ramach kolejnego etapu „odmrażania gospodarki” 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także restauracje, kawiarnie i bary w nowym reżimie sanitarnym, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. Liczba zakażeń jest bardzo niewielka. To skłania nas do tego, by przedstawić III etap odmrażania gospodarki, III etap powrotu do normalnego życia gospodarczego” – powiedział Morawiecki podczas wideokonferencji.

„Restauracje, bary, lokale gastronomiczne i kawiarnie będą otwierane zgodnie z reżimem sanitarnym. Zachęcamy do otwierania ogródków. Bo na świeżym powietrzu jest bezpieczniej” – dodał.

Zasady kolejnego etapu „odmrażania gospodarki”

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

* limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

* dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

* zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

* zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

* noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach, podano na stronie internetowej gov.pl/koronawirus.

W przypadku salonów fryzjerskich i kosmetycznych taką zasadą będzie umawianie się na wizytę przez telefon, nie będzie możliwości oczekiwania na wizytę na miejscu.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

* obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

* używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

* przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online, podano także.

Premier zapowiedział, że zmiany dotyczyć będą także komunikacji publicznej i transportu. Od poniedziałku 18 maja w autobusach i tramwajach będzie musiało pozostać 30% miejsc wolnych (dotychczas 50%).

Więcej osób niż dotychczas będzie mogło też korzystać z orlików, sal i hal sportowych.

„Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2” – czyatmy dalej.

Dotychczas w ramach I etapu „odmrażania” otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments