Mołdawia przygotowuje się na atak Rosji

Udostępnij

Siły zbrojne Rosji mają plan ataku na nasz kraj w 2023 r. – powiedział szef wywiadu Mołdawii Alexandru Musteata.

Mołdawia kolejnym celem Rosji?

Szef służb wyjaśnił, że wszystko zależy teraz od tego, jak potoczy się sytuacja na froncie ukraińskim.

Pytanie nie brzmi, czy Federacja Rosyjska zaatakuje terytorium Mołdawii, ale kiedy to nastąpi: czy na początku roku, w styczniu-lutym, czy później, w marcu-kwietniu – powiedział.

Ponoć brane pod uwagę są różne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że Rosja atakować w kierunku Mołdawii przez południową Ukrainę. W tych mniej więcej terenach znajduje się „największy w Europie” magazyn amunicji.

– Cel Federacji Rosyjskiej stworzenia korytarza lądowego do regionu Naddniestrza pozostaje aktualny nawet dzisiaj, a nowa ofensywa Rosji w tym kierunku może nastąpić już w 2023 r. – powiedział szef wywiadu.

Co robi Rosja?

Wiele więc wskazuje na to, że celem Rosji jest destabilizacja całego reginu.

Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy jednak od tego, jak potoczy się sytuacja na froncie ukraińskim. Jeśli Rosja ostatecznie nie pokona Ukrainy – a na razie wygląda na to, że ugrzęzła w regionie – może to hamować dalsze apetyty Moskwy na dalsze konflikty.

Pamiętajmy jednak, że wiele będzie zależało też od sytuacji na linii USA-Chiny. Jeżeli dojdzie do wybuchu wojny amerykańsko-chińskiej, Rosja może poczuć, że ma niejako wolną rękę w Europie. Będzie wiedziała, że USA, zaangażowane na Pacyfiku, nie dadzą rady uratować swoich sojuszników na Starym Kontynencie. I to mimo buńczucznych wypowiedzi polityków z USA.

Adam Kinzinger, Republikanin z Illinois, napisał ostatnio na Twitterze, że „wojna NATO z Rosją będzie wyglądać jak prawdziwa trzydniowa operacja”. Była to odpowiedź na post, w którym pytano, dlaczego NATO jeszcze nie pokonało Rosji.

Może i amerykański polityk ma rację, ale zapomina o tym, że całą tę sytuację może zmienić wojna USA z Chinami. Ta jest zaś – zdaniem wielu ekspertów – bardzo realna w ciągu tej dekady. Dla Polski to bardzo czarny scenariusz.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również