Fotowoltaika to ukłon nie tylko w stronę ekologii i ochrony środowiska, ale również w stronę oszczędzania i optymalizacji domowego budżetu. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala cieszyć się darmową energią elektryczną, minimalizując tym samym konieczność korzystania z prądu sieciowego. Co więcej, możesz liczyć na dopłatę na zakup i montaż systemu, dzięki czemu skrócisz czas zwrotu swojej inwestycji. Prezentujemy dwa najpopularniejsze programy pomocowe. Sprawdź!
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna – od czego zależy jej cena?
Koszt fotowoltaiki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – zależy to od kilku czynników. Jest to przede wszystkim moc instalacji, która z kolei wynika m.in. z zapotrzebowania domu na prąd. Nie bez znaczenia jest również rodzaj paneli fotowoltaicznych, model falownika (urządzenia przetwarzającego energię), koszt mocowań i okablowania oraz miejsce montażu całego systemu. Musisz wiedzieć, że jeśli twój dach jest zupełnie płaski albo chcesz mieć instalację na gruncie obok domu, wówczas potrzebna będzie specjalna konstrukcja. Do tego dochodzą jeszcze koszty projektu i montażu instalacji.
Programy pomocowe na instalację fotowoltaiki – ile możesz otrzymać?
Opłacalność fotowoltaiki możesz zwiększyć jeszcze bardziej, korzystając z dofinansowania. Do wyboru masz między innymi dwa największe programy, czyli Mój Prąd 5.0 oraz Czyste Powietrze. Poniżej prezentujemy szczegóły i aktualne informacje dotyczące każdego z nich.
Mój Prąd 5.0 – kolejna edycja dofinansowania fotowoltaiki
Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych doczekał się już piątej edycji. Chętni mogą składać wnioski od 22 kwietnia do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania środków.
Na co dokładnie można wykorzystać pieniądze?
Środki otrzymane w ramach Mój Prąd 5.0 można wykorzystać nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale również na zakup magazynu energii, kolektorów słonecznych, magazynu ciepła, pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią (HEMS/EMS). To dobry krok w kierunku bezpieczniejszej i efektywniejszej domowej energetyki.
Jakiej wysokości dotacja jest przewidziana?
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 58 tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa domowego. Co ważne, kwota ta nie może przekroczyć 50% całkowitego kosztu inwestycji. Podstawowa dotacja na fotowoltaikę wynosi 6 tysięcy złotych, a na fotowoltaikę i urządzenia dodatkowe – 7 tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o maksymalną kwotę dotacji na urządzenia dodatkowe, to lista prezentuje się następująco:
- 16 tysięcy złotych na magazyn energii,
- 3 tysiące złotych na system zarządzania energią HEMS/EMS,
- 3,5 tysiąca za kolektory słoneczne c.w.u.,
- 5 tysięcy złotych na magazyn ciepła,
- 28,5 tysiąca złotych na gruntową pompę ciepła,
- 19,4 tysiąca złotych na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, a 12,6 tysiąca złotych na tę samą, ale bez podwyższonej efektywności,
- 4,4 tysiąca złotych na pompy ciepła typu powietrze/powietrze.
Ponadto jeśli w poprzednich edycjach przyznano ci dotację na fotowoltaikę, a teraz chcesz zamontować na przykład pompę ciepła, masz szansę otrzymać dodatkowy bonus w wysokości 3 tysięcy złotych.
Kto może się zgłosić do programu?
W piątej edycji Mój Prąd beneficjentów podzielono na trzy grupy:
- prosumenci rozliczający się w systemie net-billing, którzy nigdy nie korzystali ze wsparcia tego programu,
- prosumenci rozliczający się w systemie net-metering (opustów), którzy również nie korzystali ze wsparcia, ale którzy jednocześnie zdecydują się przejść na rozliczanie według systemu net-billing,
- prosumenci rozliczający się w systemie net-billing, którzy korzystali ze wsparcia programu i spełniają dodatkowo trzy warunki, czyli:
– mają działającą fotowoltaikę, zbudowaną, opłaconą i podłączoną do sieci przed 1 lutego 2020 roku,
– zdecydowali się przejść z rozliczenia net-metering na net-billing
– zgłaszają wniosek o dofinansowanie na jedno z wyżej wymienionych urządzeń dodatkowych.
Czyste Powietrze – jeszcze większa dotacja niż poprzednio
Drugim z popularnych programów dopłat jest Czyste Powietrze. Jego okres wdrażania trwa od 2018 roku i zakończy się w 2030 roku.
Na co można przeznaczyć dotację?
Celem programu Czyste Powietrze jest walka ze smogiem, a wsparcie finansowe możesz uzyskać nie tylko na mikroinstalację fotowoltaiczną, ale również na przykład na ocieplenie ścian, stropu i podłogi, wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, audyt energetyczny budynku, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę starego pieca na nowoczesne źródło ciepła czy też na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Ile pieniędzy można otrzymać?
Przewidziano trzy poziomy dofinansowania, które uzależnione są od poziomu dochodów w gospodarstwie domowym. Podstawowy poziom na kompleksową termomodernizację wraz z montażem fotowoltaiki wynosi maksymalnie do 66 tysięcy złotych, podwyższony – do 99 tysięcy złotych, a najwyższy – do 135 tysięcy złotych. Natomiast na instalację fotowoltaiczną można otrzymać:
- 6 tysięcy złotych przy podstawowym poziomie,
- 9 tysięcy złotych przy podwyższonym poziomie,
- 15 tysięcy złotych przy najwyższym poziomie.
Kto może złożyć wniosek?
Beneficjentami Czystego Powietrza są właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz właściciele wydzielonego lokalu mieszkalnego w tym domu, ale którzy mają odrębną księgę wieczystą.
Przeanalizuj warunki każdego z programów i na tej podstawie zdecyduj, do którego z nich warto złożyć wniosek. Przy okazji też sprawdź, czy w twoim miejscu zamieszkania nie funkcjonują regionalne programy pomocowe. Dodatkowo możesz jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając koszty związane z fotowoltaiką od podatku. Dołącz do grona prosumentów i korzystaj z zielonej energii na co dzień!