Kim jest nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska?

208

Po ponad dwóch miesiącach, kiedy to stery w Ministerstwie Finansów osobiście przejął premier Mateusz Morawiecki, rząd w końcu znalazł nowego szefa resortu. Została nim Magdalena Rzeczkowska, o czym poinformował sam szef rządu w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej. Następnie na stanowisko ministra finansów Magdalenę Rzeczkowską powołał prezydent Andrzej Duda. Co warto wiedzieć o nowej pani minister?

Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Wykształcenie i kariera zawodowa

Magdalena Rzeczkowska
Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/magdalena-rzeczkowska

Magdalena Rzeczkowska urodziła się 22 kwietnia 1974 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). Co ważne, w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a już od 2002 w Ministerstwie Finansów. Mało tego, Magdalena Rzeczkowska od marca 2020 roku była szefową Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak podaje Ministerstwo Finansów na swojej stronie, Magdalena Rzeczkowska jest mężatką, ma trzech synów.

Specjalistka od przepisów celnych

Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej Magdalena Rzeczkowska inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Działania te zakończyły się sukcesem – dziś 100% zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie.

Nowa minister finansów brała także aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej oraz współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała natomiast całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Była odpowiedzialna również za przeprowadzenie reformy w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

W opiniach ekonomistów można usłyszeć, że Magdalena Rzeczkowska jest osobą zorganizowaną, merytoryczną i kompetentną jeśli chodzi o kwestie działania aparatu celno-skarbowego.

Odznaczenia

W 2016 roku Magdalena Rzeczkowska została odznaczona brązową odznaką “Zasłużony dla Służby Celnej”, a w 2018 uhonorowano ją “Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

8 kwietnia 2022 roku została z kolei mianowana na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej, dołączając tym samym do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to także, że Rzeczkowska będzie pierwszym „mundurowym” w fotelu ministra finansów.

Dymisja Tadeusza Kościńskiego Polski Ład

Warto przypomnieć, że fotel ministra finansów pozostawał nieobsadzony od 7 lutego, gdy premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Tadeusza Kościńskiego. Rozstanie z Tadeuszem Kościńskim było efektem wizerunkowej porażki Polskiego Ładu na początku roku. Kościński na swoim stanowisku wytrwał 815 dni. Był szóstym ministrem finansów w rządzie PiS od 2015 roku. Niedługo po szefie resortu pracę stracił również jego zastępca Jan Sarnowski, który był jednym z autorów Polskiego Ładu.

Od 7 lutego do dziś za sterami resortu finansów stał sam szef rządu – Mateusz Morawiecki. Warto dodać, że jeszcze przed wspomniana dymisją, premier powołał Artura Sobonia na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Dostał on zadanie naprawienia reformy podatkowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments