Miliarder z Indii zainwestuje 0,5 mld euro w polskie spółki

Udostępnij

Biswanath Patnaik – szef funduszu ASI BNP Investment Fund zapowiedział, że zamierza zainwestować w polskie firmy około 500 milionów euro. Branże, które szczególnie go interesują to: gamedev oraz nowe technologie.

Dlaczego Biswanath Patnaik zainwestuje setki milionów euro w polskie firmy?

W najnowszej rozmowie Biswanath Patnaik – pochodzący z Indii miliarder mający za sobą bogatą karierę bankiera inwestycyjnego, inwestora private equity i założyciela BNP Venture Capital oraz BNP Investments z siedzibami w Dubaju i Londynie – zapowiedział inwestycję w wysokości około 500 milionów euro w polskie spółki.

Co istotne, miliarder zamierza przede wszystkim skoncentrować się na podmiotach z sektora gamingowego, borykających się z trudnościami wszelakiej postaci, w tym finansowymi czy operacyjnymi.

W swojej wypowiedzi Biswanath Patnaik oznajmił: “Jestem inwestorem na rynku private equity i odkryłem, że wiele małych firm zajmujących się grami ma problemy, ponieważ nie mają przychodów, brakuje kapitału obrotowego, i tu wkraczam ze swoją siłą i jestem tutaj, aby zmienić ten rynek!”

Decyzja miliardera z Indii ma charakter strategiczny. Od dawna obserwował on branżę gamingową zarówno w Polsce, jak i w ujęciu globalnym. W efekcie, Patnaik zauważył ogromne perspektywy rozwoju tego sektora w najbliższych latach.

Ponadto, miliarder jest zdania, że Polska odegrała kluczową rolę w promowaniu sektora gier na całym świecie, między innymi dzięki bardzo udanym produkcjom, które w ostatnich latach osiągnęły światowy sukces.

Biswanath Patnaik dodał również, że “jest otwarty na coraz większe inwestycje w Polsce w nadchodzących miesiącach”. Miliarder wspomniał przy tym, że interesują go inwestycje w produkcję pojazdów elektrycznych czy zakup nieruchomości. Oznacza to, że Patnaik nie zamierza ograniczać aktywności na polskim rynku tylko i wyłącznie do sektora gamedev.

Kim jest Biswanath Patnaik?

Biswanath Patnaik, poprzez wehikuł inwestycyjny BNP działa w wielu sektorach, zajmując się finansami, opieką zdrowotną, startupami, energią odnawialną, nieruchomościami i produkcją.

Oprócz spółek w Indiach, poprzez swoje inwestycje miliarder posiada również pakiety kontrolne w wielu spółkach w Londynie, Zurychu, Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mauritiusie, Ghanie. Patnaik jest także dyrektorem Afrinex Clearing House, czyli giełdy papierów wartościowych na Mauritiusie.

Miliarder był również wielokrotnie nagradzany za swoje inwestycje biznesowe. W 2022 roku otrzymał między innymi nagrodą Economic Times w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, a niedawno został uhonorowany tytułem “Pride of the Nation” w kategorii “Emerging Investment Banking”.

Biswanath Patnaik został uhonorowany również w Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego. W 2023 roku podczas 20. edycji Greatest Brands and Leaders 2023 Asia-Americas-Africa został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem, a także nagrodą dla największego lidera wspierającego rozwój międzykontynentalny.

Z całą rozmową z Biswanathem Patnaikiem dotyczącą inwestowania w polskie spółki możemy zapoznać się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również