Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym. Ponadto, w ujęciu kwartalnym nieznacznie spadła także średnia kwota płacona za nowe mieszkania w największych miastach.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadają w ujęciu kwartalnym 
Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w pierwszym kwartale 2023 roku średnie kwoty płacone za mieszkania z drugiej ręki obniżyły się kwartał do kwartału w jedenastu miastach wojewódzkich. W siedmiu największych polskich miastach ceny spadły średnio o 1,4%.
Najmocniej – o 4,9% w ujęciu kwartalnym, spadła średnia cena transakcyjna notowana w Gdańsku, która ponownie znalazła się poniżej 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wśród największych polskich miast z obniżką kwartał do kwartału mieliśmy do czynienia także w Krakowie (o 1,6%), Wrocławiu (o 1,3%) i Warszawie (o 0,8%).
W ujęciu rocznym, spośród polskich miast wojewódzkich, spadki na rynku wtórnym zanotowano jedynie w Lublinie (o 1,5%) i Olsztynie (o 1%) . Wzrosty były jednak znacznie niższe od notowanych w 2022 roku.
W Warszawie w pierwszym kwartale 2023 średnia kwota płacona za mieszkanie z drugiej ręki była wyższa o 4,3% niż rok wcześniej. W Gdańsku ceny w ujęciu rocznym wzrosły zaś o 7,1%, we Wrocławiu – o 8,5%, a Krakowie – o 8,7%.
Mieszkania w największych miastach tanieją też na rynku pierwotnym
W dół powędrowała również średnia cena transakcyjna notowana na siedmiu największych polskich rynkach pierwotnych. Obniżka w ujęciu kwartalnym wyniosła 0,7%. Ponadto, był to pierwszy spadek zanotowany od drugiego kwartału 2020 roku.
Dane w ujęciu rocznym wyglądają jednak już gorzej. Znów miał tutaj bowiem miejsce wzrost – tym razem o 6,3%. Z obniżką rok do roku mieliśmy do czynienia jedynie w Gdańsku. Ceny w tym mieście spadły w stosunku do pierwszego kwartału 2022 o 3,2%.
Coraz częściej cena metra kwadratowego przekracza 10 000 zł 
Pomimo spadków cen mieszkań w ujęciu kwartalnym warto zauważyć, że mamy dziś w Polsce już 3 miasta wojewódzkie, w których za metr lokalu na rynku wtórnym trzeba płacić ponad 10 tysięcy złotych. Są to Gdańsk, Kraków i Warszawa.
Nie jest również tajemnicą, że za mieszkania od deweloperów – ze względu na ich wyższy standard – przeważnie trzeba płacić więcej. W efekcie na rynku pierwotnym miast z cenami przekraczającymi 10 tysięcy złotych za metr mamy aż 6. Są to: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Szczecin, Warszawa i Wrocław.