Historyczne przejęcie – Microsoft zakupił Activision Blizzard

Udostępnij

We wtorek, 18 stycznia, ogłoszono absolutnie historyczne wydarzenie dla branży gamingowej. Tego dnia Microsoft na swojej stronie internetowej poinformował o zamiarze zakupu firmy Activision Blizzard. Cała transakcja będzie warta 68,7 miliarda dolarów, co oznacza jedno z największych przejęć w historii.

Jak zatem widzimy, skala tej transakcji jest absolutnie szokująca, ponieważ choć Microsoft w ubiegłym roku przeprowadził głośne przejęcie firmy ZeniMax Media (do której należało gamingowe studio Bethesda), to zapłacił za nie “jedynie” 7,5 miliarda dolarów. W efekcie, po zamknięciu tej transakcji Microsoft stanie się trzecią pod względem przychodów firmą zajmującą się grami. Więcej informacji o tym przejęciu znajduje się poniżej:

Microsoft zakupił Activision Blizzard Logo Microsoft

Już w 2021 roku byliśmy świadkami jednej z największych transakcji na rynku gier – Microsoft wykupił wtedy za 7,5 miliarda dolarów firmę ZeniMax Media, do której należało słynne gamingowe studio Bethesda, i włączył mnóstwo gier z ich katalogu do usługi Xbox Game Pass. To jednak nic w porównaniu do przejęcia, które Microsoft ogłosił 18 stycznia. Za Activision Blizzard gigant z Redmond zapłaci bowiem 9 razy więcej, co jest absolutnie historycznym momentem dla całej branży gamingowej. Kwota transakcji wyniesie 95 dolarów za akcję, czyli łącznie 68,7 miliarda USD.

Na finalizację transakcji musimy jeszcze poczekać

Transakcja zostanie sfinalizowana w przyszłym roku podatkowym firmy Microsoft, czyli między lipcem 2022 a czerwcem 2023. Do tego czasu Activision Blizzard pozostanie niezależne i dowodzić nim będzie w dalszym ciągu Bobby Kotick – wieloletni prezes spółki. Po finalizacji zakupu, firmą zacznie zarządzać Phil Spencer, jako dyrektor generalny całego Microsoft Gaming.

Microsoft przegoni Nintendo

Co więcej, po zamknięciu transakcji Microsoft Gaming stanie się trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami wideo. Pod względem przychodów uda mu się wyprzedzić Nintendo i będzie miał przed sobą już tylko Tencent i Sony. Jeśli zatem ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości po przejęciu Bethesdy, to dziś można już bez żadnych wątpliwości stwierdzić, iż Microsoft staje się prawdziwym hegemonem branży gier wideo i w zasadzie cały rynek gamingowy jest teraz ciekawy, jak ten zakup zmieni teraz rynek interaktywnej rozrywki.

Microsoft rozwija usługę Game Pass i granie w chmurze

Co jeszcze wiemy na temat tego rekordowego przejęcia? Otóż, po finalizacji transakcji Microsoft udostępni jak najwięcej gier Activision Blizzard w ramach abonamentu Xbox Game Pass i PC Game Pass. Mowa tu zarówno o tytułach nowych, jak i kultowych grach z niesamowitego katalogu Activision Blizzard. Dziś usługa Game Pass ma już ponad 25 milionów subskrybentów.

Fantastyczne marki Activision Blizzard przyspieszą również plany Microsoftu dotyczące grania w chmurze, umożliwiając większej liczbie osób z większej liczby miejsc na całym świecie uczestnictwo w społeczności Xbox przy użyciu telefonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń. Ponadto, dziś gry Activision Blizzard są dostępne na różnych platformach i Microsoft planuje nadal wspierać te społeczności w przyszłości.

Activision Blizzard – podstawowe informacje

Activision Blizzard to amerykański twórca i wydawca gier komputerowych. Powstał w 2008 roku w wyniku fuzji Vivendi Games i Activision. To największa firma zajmująca się wyłącznie gamingiem w Ameryce Północnej i Europie pod względem kapitalizacji rynkowej i druga pod względem przychodów (ustępuje tylko Microsoft Gaming). Jej siedziba mieści się Santa Monica w stanie Kalifornia.

Najpopularniejsze gry od Activision Blizzard Grafika z gry Call of Duty Modern Warfare

Najpopularniejszą produkcją Activision Blizzard jest seria gier FPS Call of Duty, której łączna sprzedaż przekracza 400 milionów egzemplarzy. Ponadto do Activision należą takie tytuły i serie, jak Warcraft (w tym World of Warcraft), Overwatch, Tony Hawk, StarCraft, Diablo, Skylanders, Guitar Hero, Hearthstone, Spyro, Candy Crush czy Crash Bandicoot. Mało tego, obecnie w produkcji znajdują się tak głośne tytuły, jak Diablo 4 czy Overwatch 2. Warto dodać, że spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i zatrudnia 10 tysięcy pracowników.

Skandal wizerunkowy i batalia sądowa

Warto jednak dodać, że w ostatnim czasie Activision Blizzard nie miało dobrej passy. Firma jest bowiem obecnie w trakcie sądowej walki ze stanem Kalifornia, dotyczącym nierówności na tle płacowych. Co więcej, byli i aktualni pracownicy Activision Blizzard w ostatnich miesiącach donosili o licznych przypadkach mobbingu, dyskryminacja oraz molestowania pracowniczek. To zdecydowanie jeden z największych kryzysów wizerunkowych w branży gamingowej, w związku z którym już ponad 40 pracowników zdecydowało się na odejście z firmy. Jednak już niebawem, dzięki przejęciu przez Microsoft, kultowe marki studia Activision Blizzard będą miały szansę na nowy start, bez ciągnących się afer za poprzednim kierownictwem.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również