Metallica tym razem nie najlepsza. Pewien artysta sprzedał więcej płyt

Udostępnij

Metallica wydała niedawno nowy album. Co jednak ciekawe, zespołowi nie udało się osiągnąć 1. miejsca na liście Billboard 200 w pierwszym tygodniu od premiery „72 Seasons”.

Metallica wydaje bestseller

Warto zauważyć, że wszystkie albumy Metalliki wydane po „…And Justice For All” z 1988 r. zawsze debiutowały na szczycie listy Billboard 200. Taki sukces zespół świętował od słynnego „Black Albumu”, przez kontrowersyjne „Load”, „Reload” i „St. Anger” po bardziej zachowawcze, będące jednak niejako powrotem do korzeni „Death Magnetic” i „Hardwired…”. Doskonała passa grupy dobiegła jednak końca. Jej nowa płyta, „72 Seasons”, zadebiutowała tylko na 2. pozycji najlepiej sprzedających się płyt w Stanach Zjednoczonych. To nadal nie porażka, ale pewna ciekawostka.

Co ciekawe, słynnych metalowców pokonał Morgan Wallen, amerykańska gwiazda country. Jego album „One Thing at a Time” znalazł się na szycie Billboard 200. Jest tam zresztą od siedmiu tygodni. Metallica uzyskała wynik na poziomie 146 tys. jednostek (w którym streaming stanowił 134 tys.), ale Wallen aż 166 tys. jednostek.

Miejsca wszystkich albumów Metalliki na liście Billboard 200 po pierwszym tygodniu sprzedaży:

Kill 'Em All (1983) — Poz. 66
Ride the Lightning (1984) — Poz. 48
Master of Puppets (1986) — Poz. 29
…And Justice For All (1988) — Poz. 6
Metallica (1991) — Poz. 1
Load (1996) — Poz. 1
Reload (1997) — Poz. 1
St. Anger (2003) — Poz. 1
Death Magnetic (2008) — Poz. 1
Hardwired… To Self-Destruct (2016) — Poz. 1
72 Seasons (2023) — Poz. 2

Metallica się starzeje?

Czy więc nowa płyta Metalliki jest po prostu słabsza niż poprzednie? Nie. Album jest nawiązaniem do najsłynniejszych krążków grupy. Słychać na nim nawiązania i do „Black Albumu” i jej thrashowych korzeni. Są też wątki kojarzące się z punkiem czy nieco kontrowersyjnym wydawnictwem „Load”.

Wielki sukces grupa odniesie zapewne wracając na trasę. Już w tym roku będzie koncertować i promować swój nowy album w ramach dość oryginalnego show. W każdym mieście zagra bowiem po 2 koncerty – na każdym zagra inne utwory. W ramach tour pojawi się też w Polsce, choć niestety dopiero za rok. Jeden z koncertów będzie w tym roku transmitowany w kinach (także w naszym kraju).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również