Mentzen chce likwidacji 500 plus

Udostępnij

– Jedyne, co można realnie zrobić, to przestać waloryzować to świadczenie – powiedział o 500 plus Sławomir Mentzen.

Mentzen jest wrogi 500 plus

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” jeden z liderów Konfederacji i obecny przewodniczący partii Nowa Nadzieja, Sławomir Mentzen, został zapytany o sytuację Ukraińców, którzy uciekli przed konfliktem w ich kraju do Polski.

– Tak [mogą przyjeżdżać do Polski i móc tu żyć – red.], ale chciałbym, by sami się utrzymywali i żeby nie byli faworyzowani – stwierdził.

Następnie pytany czy to, czy tego typu uchodźcy powinni otrzymać świadczenie 500 plus, wyjaśnił, że sprawa nie jest taka prosta.

Zastanawiam się nad tym: skoro pracują, to płacą tu podatki… Natomiast na pewno nie powinni dostawać 500 plus po powrocie na Ukrainę, a mieliśmy dziesiątki tysięcy takich przypadków – odparł.

Gdy dziennikarz zauważył, że ZUS już uszczelnił system pod tym kątem, dodał, że „bardzo dobrze” się stało.

Natomiast nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie, bo co do zasady chciałbym, żeby mało kto dostawał to 500 plus. Akurat różnice narodowościowe nie są dla mnie istotne – przyznał lider Konfederacji.

Uspokoił, że zdaje sobie sprawę, że dziś anulowanie tego typu świadczenia jest już niemożliwe, głównie „z powodów politycznych”. – Jedyne, co można realnie zrobić, to przestać waloryzować to świadczenie. Żeby inflacja je zjadła. To zdanie Konfederacji, natomiast ja mam bardziej radykalny pogląd, ja bym zlikwidował 500 plus – dodał.

Przypomnijmy,  że rządowy program Rodzina 500 plus obowiązuje w naszym kraju od 2016 roku. Był jednym z filarów programu wyborczego PiS w 2015 r. Od niedawna niektórzy zastanawiają się, czy świadczenie nie powinno jednak zostać zlikwidowane, bowiem w pewnym sensie napędza inflację.

Inni zastanawiają się, czy PiS zaproponuje wkrótce nowe narzędzia socjalne. Np. „nowe” 500+? – Będziemy proponować tylko takie rozwiązania, które będą możliwe do realizacji – powiedział pod koniec grudnia 2022 r. „Dziennikowi Gazecie Prawnej” wiceminister finansów Artur Soboń.

Z kolei minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała publicznie w październiku, że nie ma planów waloryzacji 500+.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również