We wtorek wieczorem Medicalgorithmics poinformowało o podpisaniu nowej umowy z jednym z trzech czołowych podmiotów w dziedzinie nieinwazyjnej diagnostyki i monitoringu kardiologicznego w Stanach Zjednoczonych.
Nowy partner Medicalgorithmics jest firmą notowaną na NASDAQ o obrotach przekraczających miliard PLN. Umowa przewiduje integrację systemu sztucznej inteligencji i oprogramowania diagnostycznego polskiej firmy z urządzeniem do monitoringu pracy serca partnera.
Jak nietrudno się domyślić, informacja ta wywołała spore poruszenie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W efekcie, akcje Medicalgorithmics drożeją dziś o ponad 10%.
Umowa Medicalgorithmics z amerykańskim potentatem z branży diagnostycznej
We wtorek późnym wieczorem Medicalgorithmics poinformowało o zawarciu kolejnego porozumienia na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowym partnerem jest jedna z trzech wiodących firm amerykańskich zajmująca się diagnostyką nieinwazyjną i monitoringiem kardiologicznym.
W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że “przedmiotem umowy jest umożliwienie partnerowi oceny możliwości wykorzystania technologii spółki zintegrowanej z rejestratorem sygnału EKG partnera. W tym celu zostanie przeprowadzona integracja software spółki z rejestratorem sygnału EKG partnera, poprzez stworzenie dedykowanego oprogramowania, niezbędnego do tej oceny”.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.
Kolejnym etapem współpracy może być odrębna umowa, zakładająca wspólne przeprowadzenie procesu certyfikacji CE oraz uzyskania innych wymaganych zezwoleń do komercjalizacji zintegrowanej technologii partnera z oprogramowaniem spółki.
Zgodnie z umową w przypadku uzyskania przez spółkę certyfikatu MDR EU dla dedykowanego oprogramowania w terminie sześciu miesięcy od złożenia wniosku, otrzyma ona wynagrodzenie w wysokości 250 tysięcy dolarów.
Dodatkowo w umowie potwierdzono także zainteresowanie jej stron zawarciem umowy partnerskiej współpracy dotyczącej dalszego korzystania przez partnera z produktów i usług spółki.
Dyrektor globalnej sprzedaży i marketingu spółki o nowej umowie
James Landis, dyrektor globalnej sprzedaży i marketingu w Medicalgorithmics ocenił, że “rozpoczęcie współpracy z wiodącym graczem na rynku technologii medycznych dla kardiologii potwierdza, że stworzona przez Medicalgorithmics technologia do interpretacji danych EKG z wykorzystaniem sztucznej inteligencji należy do najnowocześniejszych na świecie”.
James Landis dodał, że jest to także „wyraz uznania dla kompetencji i innowacyjności naszego zespołu. Firma liczy na długoletnią współpracę biznesową z nowym partnerem (i liderem na rynku), która umocni pozycję Medicalgorithmics na globalnym rynku nowoczesnej diagnostyki medycznej”.
Dyrektor globalnej sprzedaży i marketingu w Medicalgorithmics zapowiedział, że “będzie to również kolejny ważny kamień milowy w realizacji strategii pozytywnie zweryfikowanej przez rynek, i przyczyni się do budowy długoterminowej wartości spółki”.
Co zakłada nowa strategia Medicalgorithmics?
Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu nową strategią rozwoju (potwierdzoną nowymi kontraktami), stworzoną z udziałem głównego akcjonariusza Medicalgorithmics – Biofund Capital Management LLC – polski medtech zmienił swój model biznesowy.
Medicalgorithmics odchodzi od oferowania zamkniętego ekosystemu diagnostyki kardiologicznej, powiązanego z własnymi urządzeniami do monitorowania pracy serca. W nowej strategii spółka stawia na sprzedaż autorskiego systemu AI jako samodzielnego produktu oraz jego integrację z urządzeniami i systemami IT partnerów.
Oprogramowanie Medicalgorithmics będzie oferowane jako usługa, a spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w różnych modelach, w tym oparte o liczbę wykonanych analiz danych EKG.
Medicalgorithmics ma już na swoim koncie pierwsze umowy zakładające integrację jego autorskiego rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji z urządzeniami firm trzecich, oraz umowy z partnerami IDTF w Stanach Zjednoczonych.
Przykładami takich umów są zawarte w przeciągu czterech miesięcy od ogłoszenia nowej strategii trzy kontrakty, z niezależnymi ośrodkami diagnostyki i testów medycznych (IDTF, w tym jeden w organizacji) w USA oraz partnerstwo z niemiecką firmą livetec – dostawcą rejestratorów EKG typu patch, wykorzystywanych w diagnostyce chorób serca.
Akcje wystrzeliły
Powyższy komunikat wywołał prawdziwą euforię wśród inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W efekcie, akcje Medicalgorithmics zyskują dziś aż 10,6%.
O Medicalgorithmics
Medicalgorithmics to obecna na rynku od 2005 roku spółka wysokich technologii działająca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych. Firma dąży do osiągnięcia pozycji wiodącego dostawcy rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG.
Medicalgorithmics działa między innymi w USA i w Azji. W 2014 roku spółka przeniosła się na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych z rynku NewConnect, na którym była notowana od 2011 roku.
Jak już zostało wspomniane, w czerwcu Medicalgorithmics przyjęło nową strategię rozwoju obowiązującą do 2026 roku. Spółka planuje przekształcić się w globalnego dostawcę technologii do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej.