W McDonald’s zapłacisz… cyfrowym juanem

289

Jeśli dostatecznie długo interesujecie się kryptowalutami, pamiętacie, że kilka lat temu pojawiły się plotki o tym, że McDonald’s zacznie przyjmować płatności w Bitcoinach (było to związane z dość niejednoznaczną zajawką akcji marketingowej sieci i ostatecznie okazało się, że nie miało nic wspólnego z BTC). Teraz okazuje się, że temat częściowo wraca. Tyle że dotyczy sieci restauracji z popularną literą „M” w Chinach i cyfrowego juana.

Starbucks, McDonald’s i Subway – ci trzej giganci wezmą udział w testach cyfrowego juana, jakie już teraz mają miejsce w Chinach. Przypomnijmy, że prace nad zdigitalizowaną wersją waluty Państwa Środka trwają od 2016 r., ale przyspieszyły dopiero w 2019 r., gdy swój pomysł dotyczący Libry ogłosił Facebook. Teraz doszedł do tego wszystkiego element epidemii koronawirusa i to, że banki centralne na całym świecie mówią o potrzebie eliminacji gotówki, bowiem ta przenosi zarazki.

Pierwsze testy

Testy dot. cyfrowego juana już trwają. Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w połowie kwietnia. Na Twitterze można było naleźć posty ze screenami aplikacji mobilnej „nowego” juana. Wśród funkcji nalazły się płatności za pomocą kodu QR, transfery pomiędzy osobami fizycznymi (płatności P2P) czy opcja inicjowania transakcji przez zetknięcie ze sobą smartfonów (ta umożliwi działanie systemu też w momencie braku Internetu).

Projekt wspierają ponoć cztery państwowe banki, Ant Financial, Tencent oraz grupa 19 podmiotów z branży handlu detalicznego. Wśród tych ostatnich wymieniono właśnie McDonald’s, Starbucks i Subway.

Coś lepszego od Bitcoina

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych kryptowalut, cyfrowy juan jest uruchamiany przez bank centralny Chin i przez to jest wspierany przez rezerwy tego kraju. Bank twierdzi, że w porównaniu z np. Bitcoinem, ta nowa cyfrowa waluta będzie miała większą wewnętrzną stabilność i wartość. Krótko mówiąc, chińska odpowiedź na Librę Facebooka i Bitcoina ma być lepsza, niż oba te projekty.

Moment na start inicjatywy jest idealny. W biuletynie Banku Rozrachunków Międzynarodowych opublikowanym 3 kwietnia napisano, że ​​wybuch COVID-19 na całym świecie przyspieszył niechęć społeczeństwa do gotówki:

„Odporna i dostępna infrastruktura płatnicza obsługiwana przez bank centralny może szybko zyskać na znaczeniu, w tym cyfrowe waluty detalicznego banku centralnego (CBDC). Pandemia może zatem doprowadzić do powstawania CBDC, podkreślając wartość dostępu do różnych środków płatniczych, oraz potrzebę, aby wszelkie środki płatnicze były odporne na szeroki zakres zagrożeń.”

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments