Mateusz Kara (Ari10): przed nami rok szans dla kryptowalut

Udostępnij

CEO Ari10, Mateusz Kara, twierdzi, że najbliższe miesiące będą czasem, w którym  warto  będzie inwestować w kryptowaluty.

Dlaczego bitcoin spadał przez cały 2022 r.?

Kara podkreśla na blogu Ari10, że „spadki na rynku kryptowalut [w 2022 r.] nie były tym razem bezpośrednio spowodowane przegrzaniem się rynku. Myślę, że gdyby nie zmiana polityki Rezerwy Federalnej, która od hojnego drukowania dolarów przeszła do ich ściągania z rynków, bitcoin mógłby w kończącym się właśnie cyklu osiągnąć ATH na poziomie 100 000 USD”.

Teraz sytuacja jest inna – jego zdaniem „patrząc od paru miesięcy na wykres i wspomniane już nastroje można odnieść wrażenie, że dołek cyklu powinien być już za nami. Sytuację zaburzył tym razem czynnik wewnętrzny – upadek FTX. Niewykluczone, że gdyby nie to, dziś na rynku obserwowalibyśmy już wzrosty kursów czołowych kryptowalut”.

Wróćmy jednak do tego, co robi Rezerwa Federalna, która od dłuższego czasu utrzymuje swoją politykę, sugerując, że „będzie podnosić stopy procentowe wolniej, niż pierwotnie planowała”.

„To wszystko mamy już w cenie bitcoina i etheru. Jeżeli więc na rynku nie wydarzy się nic rewolucyjnego – np. upadek kolejnej dużej giełdy czy Tethera – możemy spodziewać się wzrostów wycen kryptowalut. Nie jest to kwestia dni czy paru tygodni, ale perspektywy kilku miesięcy. Jestem natomiast w stanie zaryzykować prognozę, że w 2024 bitcoin będzie droższy, niż jest obecnie”, dodaje Kara.

Geopolityka a sprawa bitcoina

To jednak nie koniec szans dla bitcoina. Warto dodać, że może czekać nas dalsza destabilizacja świata, a nawet wojny. Jak twierdzi CEO Ari10, „i w takim tragicznym scenariuszu cyfrowe aktywa mogłyby zostać wzmocnione. Ułatwiają bowiem transport aktywów – prościej uciekać z zagrożonego wojną obszaru z kartką z kluczem prywatnym niż ze sztabką złota, nie wspominając o walizce pieniędzy (potencjalny run na banki w czasie wybuchu wojny odsłoni słabości obecnego systemu bankowego)”.

Hossa w 2023 r.

Czy więc rok 2023 będzie już stał pod znakiem hossy? Niekoniecznie, ale, jak znów dodaje, Kara, „pod koniec roku zobaczymy pierwszy jej etap, czyli ostrożne wzrosty (…). Nadal podtrzymuje to, co mówiłem przez cały 2022 r. – to wręcz idealny czas na realizację strategii kupowania bitcoinów czy etherów „na raty””.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również