Masz piękny głos? Sprawdź, ja na nim zarobić

Udostępnij

Głos niektórych osób kojarzy praktycznie każdy Polak. Ale do kogo one należą? Do osób pracujących jako lektorzy, aktorzy dubbingowi lub konferansjerzy. Możemy usłyszeć ich w reklamach, filmach, bajkach, ale także w słuchawkach telefonu, autobusach i tramwajach. Jak wygląda praca lektora, aktora dubbingowego i konferansjera? Ile możemy zarobić, jeżeli mamy piękny głos?

Zawody, w których można zarobić własnym głosem

Osoby, które mają piękny głos zwykle myślą o karierze muzyka i śpiewaniu swoich własnych utworów do grona fanów. Jednak to nie jedyna możliwość dla posiadaczy imponującego głosu. Pracę możemy znaleźć między innymi jako lektor, konferansjer, a nawet mamy szansę zająć się dubbingiem. Szukać zatrudnienia możemy w wielu miejscach, ponieważ osoby z pięknym głosem są potrzebni w najróżniejszych branżach.

Praca lektora

zarobić na głosie

Większości z nas lektor kojarzy się przede wszystkim z tłumaczeniem, co mówią aktorzy w filmie lub serialu. Jednak to nie wszystko. Lektorzy często pomagają tworzyć najróżniejsze komunikaty, między innymi w tramwajach i autobusach. To oni nagrywają automatyczne sekretarki w wielu firmach i pracują podczas produkcji reklam telewizyjnych. Piotr Maćkowski, którego głos możemy usłyszeć w głośnikach wielu marketów, w rozmowie z praca.trojmiasto.pl opowiada o swoim pierwszym zleceniu, jako lektor:

– Pierwszą realizacją była centralka telefoniczna. Do dziś niektórzy znajomi mówią do mnie Piotr wciśnij jeden Maćkowski. To było dla mnie zaskakujące. Wymyśliłem sobie małe studio nagrań i okazało się, że na tym faktycznie da się zarobić.

Co ciekawe w naszym kraju znacznie chętniej zatrudnia się lektorów do pracy przy filmach. Wszystko dlatego, że dubbing jest o wiele droższy i dużo bardziej czasochłonny. Przede wszystkim przy dubbingu pracuje wiele osób, natomiast lektor może być tylko jeden. Ale jak właściwie wygląda praca aktora dubbingowego?

Praca aktora dubbingowego

Dubbing szczególnie popularny jest w bajkach. Ciężko wyobrazić sobie animowaną opowieść, która mówi w obcym języku, a jej słowa tłumaczy lektor. Przy animacjach pracują aktorzy dubbingowi, którzy użyczają swojego głosu animowanym postaciom. W tym przypadku bardzo ważna jest dykcja i dobry refleks. Aktorzy muszą idealnie zgrać się z postacią, której użyczają głosu. Co ciekawe w wielu przypadkach głos osoby dubbingującej dobiera się pod kątem brzmienia głosu w oryginalnej produkcji.

Niektórzy lubią oglądać filmy z lektorem, jest też rzesze fanów filmów i seriali z dubbingiem. Jednak zarówno w pracy aktora dubbingowego, jak i lektora bardzo ważna jest praca nad swoim głosem. A na czym polega zawód konferansjera? W nim również bardzo ważny jest głos.

Praca konferansjera

KonferencjaKonferansjer jest osobą, która towarzyszy nam podczas najróżniejszych przedstawień, imprez i wydarzeń artystycznych. To właśnie on trzyma pod kontrolą całą imprezę. Możliwości w tej pracy jest naprawdę sporo, ponieważ konferansjer może prowadzić przedstawienie i zapowiadać poszczególne punkty programu. Nadaje kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym, czyli zapowiada kolejnych wykonawców. Często jego zadaniem jest utrzymanie uwagi publiczności poprzez opowiadanie krótkich i zabawnych anegdot. Ale jak właściwie zacząć zarabiać na własnym głosie?

Jak znaleźć pracę, jako lektor, konferansjer lub aktor dubbingowy?

W zależności od tego, gdzie widzimy swój głos, droga zawodowa i pierwsza praca będzie wyglądała inaczej. Jednak podstawą we wszystkich tych zawodach jest dykcja i odpowiednia barwa głosu. Pracę lektora warto zacząć od prowadzenia audycji w radiu.

– Gdyby podzielić większość lektorów ze względu na „pochodzenie”, to można wyróżnić dwie grupy: aktorów oraz dziennikarzy – najczęściej radiowych i telewizyjnych. I to są dwie najlepsze drogi do tej profesji. W tych miejscach, pod okiem profesjonalistów uczymy się właściwie używać naszego głosu. Na pewno przyda się bardzo dużo pewności siebie, ale i krytycznego podejścia do własnych możliwości. Nagrywanie demo i wysyłanie do dużych warszawskich studiów to loteria i szkoła cierpliwości, bo takich e-maili przychodzi bardzo dużo i potrafią miesiącami czekać na to, aż ktoś do nich zajrzy – tłumaczy Piotr Maćkowski w rozmowie z praca.trojmiasto.pl.

zarobić na głosie

Lektor nie musi mieć specjalnego i wyższego wykształcenia. Mimo to niektórzy profesjonalni lektorzy mają dyplom ukończenia szkoły teatralnej bądź filmowej. W tego typu miejscach mogą nauczyć się pracy z głosem, odpowiedniej dykcji oraz tego jak wczuć się w atmosferę filmu. Mówimy tutaj także o aktorach dubbingowych, dla których wejście w rolę postaci na ekranie, jest niezwykle istotne. Ważna w pracy lektora, aktora dubbingowego i konferansjera jest:

  • Barwa głosu
  • Odpowiednia intonacja
  • Akcent
  • Dobra dykcja
  • Zdolności aktorskie.

Do wszystkich zawodów, w których pracuje się głosem, możemy także przygotować się na specjalnych warsztatach. W wielu przypadkach po warsztatach nasz głos znajdzie się w specjalnej bazie głosów, w której potencjalni klienci szukają aktorów dubbingowych oraz lektorów. Jednak jak właściwie wyglądają zarobki osób, które pracują głosem?

Ile zarobisz na swoim głosie?

Zarobki w przypadku pracy własnym głosem wyglądają różnie. Na początku, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia, a nasz głos nie wybrzmiewał w zbyt wielu produkcjach, nie będziemy zarabiać dużo.

zarobekZe statystyk wynika, że osoba pracująca głosem może zarobić od 1600 zł brutto (jest to pensja minimalna, jaką jest w stanie wyciągnąć początkujący lektor lub aktor dubbingowy) do nawet 6 tys. zł brutto. Wszystko zależy od doświadczenia, ale również od ilości zleceń. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli naszym celem jest praca głównie przy reklamach, a inaczej, kiedy zależy nam na pracy konferansjera lub aktora dubbingowego.

Piękny głosy daje wiele możliwości pracy

Ciekawa barwa głosu, dykcja, odpowiedni akcent i intonacja to kluczowe kwestie dla osób, które chciałyby pracować własnym głosem. Natomiast możliwości zatrudnienia jest naprawdę sporo. Możemy pracować, jako lektor filmowy i tłumaczyć poszczególne kwestie w produkcjach kinowych. Inną opcją jest nagrywanie reklam lub seriali. Lektorzy pracują również przy tworzeniu komunikatów, które potem słyszymy w autobusach, tramwajach, na infoliniach, a nawet w sklepach. Natomiast nieco inaczej wygląda praca aktora dubbingowego, który podkłada głos postaciom w bajkach lub filmach. Konieczne jest wczucie się w rolę, żeby nasz głos odpowiednio oddał emocje w danej scenie. W przypadku pracy konferansjera głos będzie towarzyszył ludziom podczas najróżniejszych przedstawień i wydarzeń artystycznych.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również