Maląg mówi, co dalej z 14. emeryturą

Udostępnij

– Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie będzie ono wypłacone – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Czternastka – co z nią dalej?

Maląg przypomniała, że w ubiegłym roku 14. emerytura wypłacana była w czwartym kwartale. W tym wypłaty ruszyły już 25 sierpnia. – Nasze analizy pokazywały, że poziom inflacji będzie wysoki, a więc w tym momencie powinien iść ten zastrzyk gotówki dla seniorów, aby pomóc im w tym trudnym czasie w ramach solidarności międzypokoleniowej – tłumaczyła decyzję minister.

Jak dodała, „około 80 proc. wypłat 14. emerytury wysyłane jest na konto bankowe. – To pokazuje, w jaki sposób dążymy do automatyzacji i cyfryzacji usług. To pokazał nam też covid, kiedy wprowadzane były różnorakie rozwiązania, aby sprawnie funkcjonowało państwo – mówiła

Potem tłumaczyła, że rząd robi wszystko, co może, być pomagać seniorom.

–  Jak byśmy sobie zliczyli waloryzację, 13., 14. emeryturę i inne rozwiązania, które w tym roku zostały wprowadzone w polityce podatkowej, m.in. 30-tysięczna kwota wolna od podatku, obniżenie od lipca podatku z 17 do 12 proc. powoduje, że emeryci realnie w swoich portfelach mają więcej pieniędzy – stwierdziła.

Nie tylko pieniądze

Wsparcie dla seniorów to jednak dziś nie tylko kwestia pieniędzy. – Obecnie trwa nabór do projektu Cyfrowe Kluby Seniora, dla NGO-sów i samorządów, które prowadzą kluby seniora na projekty związane z cyfryzacją i wykluczeniem cyfrowym. Można otrzymać do 20 tys. złotych, co nas bardzo cieszy, że potrafimy znaleźć w tej przestrzeni trudnego budżetu środki na przede wszystkim rozwój i wsparcie – przypomniała szefowa resortu ds. rodziny i polityki społecznej

Jak dodała, oferowane wsparcie dotyczy nie tylko seniorów. – Tarcza antyinflacyjna obejmuje wszystkich Polaków. To dofinansowanie do zakupu węgla czy innych paliw, którymi się ogrzewamy. To są miliardy złotych, które trafiają, aby ulżyć Polakom w tym trudnym czasie – podsumowała osiągnięcia rządu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również